Pierwsze informacje o pielgrzymach z Diecezji Radomskiej poszkodowanych w wypadku

Kościół pw. św. Mikołaja bp. w Jedlni. Foto: www.jedlnia.com.pl

W wypadku autokaru w Chorwacji ucierpieli pielgrzymi z Diecezji Radomskiej. Wśród nich jest s. Janina, posługująca w Kaplicy Wieczystej Adoracji w Kolonii Jedlnia i osiem osób świeckich – to dwaj mężczyźni i sześć kobiet, m.in. z Jedlni i okolic Radomia. Dziś w kościołach i w grupach pielgrzymkowych modlono się za ofiary wypadku.

Z zebranych informacji wiemy, że jeden z mężczyzn leży w szpitalu w Zagrzebiu, a jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo; pozostaje on w kontakcie telefonicznym z bliskimi. Drugi również sam skontaktował się z rodziną i w rozmowie telefonicznej poinformował, że jest lekko poszkodowany. Spośród kobiet pochodzących z Radomia i okolic, jedna z nich przeszła operację i jej stan jest stabilny, zaś o drugiej wiemy, że życiu jej nie zagraża niebezpieczeństwo.

Hospitalizowane są też trzy kobiety z parafii Jedlnia. Niestety nie znane są losy czwartej parafianki oraz s. Janiny.

– Od wczoraj rana jesteśmy myślą, sercem i modlitwą z tymi, którzy ucierpieli w tym wypadku. Razem z s. Janiną z Kaplicy Wieczystej Adoracji wyjechały cztery osoby z naszej parafii. Z tego co wiemy trzy osoby żyją. Jedna jest po operacji nogi i nosa, druga jest potłuczona, ale jest świadoma. Trzecia jest w ciężkim stanie, ale stabilnym. Natomiast o siostrze Janinie i tej czwartej osobie jeszcze nic nie wiadomo. Jesteśmy w stałym kontakcie z rodzinami poszkodowanych i wspieramy ich jak możemy. – mówi ks. kan. Janusz Smerda, proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Jedlni, w rozmowie dla Radia Plus Radom.

Ks. Smerda dodaje, że parafian bardzo ucieszył materiał w jednej ze stacji telewizyjnych, gdzie wypowiadała się parafianka, ranna uczestniczka tej pielgrzymki.

W Chorwacji są już bliscy poszkodowanych parafian z Jedlni oraz mieszkańców okolic Radomia. Na miejscu otrzymali nocleg od tamtejszej Caritas.

Dziś we wszystkich kościołach diecezji oraz w grupach Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskiej na Jasną Górę modlono się za ofiary i poszkodowanych w wypadku w Chorwacji, a także w intencji ich rodzin.

– Już wczoraj w Święto Przemienienia modliliśmy się w kościele w Jedlni. A szczególnie w Kaplicy Wieczystej Adoracji trwa nieustannie modlitwa. I dzisiaj również na każdej Mszy św. modliliśmy się za poszkodowanych i ich rodziny. – mówi ks. Smerda.

ks. Janusz Smerda

Przypominamy, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomiło specjalną infolinię w związku z wypadkiem w Chorwacji. Jej numer to +38 514 899 414.

Foto: Ivana Brkić / twitter.com/ibrkicRTL