Zaproszenie na centralną procesję w uroczystość Bożego Ciała

Procesja w Uroczystość Bożego Ciała. Radom 2015. Foto: arch. WSD Radom

W czwartek przypada uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. W tym dniu publicznie wyznajemy naszą wiarę w obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie uczestnicząc we Mszy św. i w procesji eucharystycznej.

Tradycyjnie centralna procesja w Radomiu z udziałem rzeszy wiernych wyruszy po Mszy św. o godz. 9.30 z kościoła pw. św. Jana (radomska Fara) i przejdzie ulicami: Żeromskiego, Moniuszki i Sienkiewicza do katedry pw. Opiekie NMP.

Ołtarze będą ustawione przy:

• kościele św. Trójcy (OO. Jezuici),
  • św. Katarzyny (OO. Bernardyni),
  • św. Stanisława bp i m (kościół garnizonowy)
  • katedrze pw. Opieki NMP.

Duszpasterze zachęcają do udekorowania trasy procesji w oknach i na balkonach.

– Ta dekoracja oraz udział w procesji jest publicznym wyznaniem wiary w to, że Jezus jest wśród nas i przyznaniem się do Niego przed ludźmi. Udział w procesji nie zastępuje jednak obowiązku uczestnictwa w tym dniu w Mszy św. – mówi ks. Mirosław Nowak, proboszcz radomskiej fary.

– Mamy bardzo serdeczną prośbę do wszystkich grup i wspólnot duszpasterskich naszej parafii o zorganizowanie i przygotowanie procesji ulicami miasta. Zapraszamy również na godz. 17.00 na Nieszpory eucharystyczne z procesją, a na Mszy świętej o godz. 18.00 będą modlitwy za kierowców i poświęcenie pojazdów. – dodaje ks. Krzysztof Ćwiek, proboszcz katedry.

Na zakończenie uroczystej procesji, około godz. 12.00 w katedrze będzie sprawowana Msza święta pod przewodnictwem Biskupa Henryka Tomasika. Warto dodać, że w Boże Ciało w katedrze nie będzie Mszy świętej o godz. 13.30 i 20.00.

Historia centralnej procesji Bożego Ciała w Radomiu sięga początków XX-wieku. Do roku 1921 w mieście odbywała się tylko jedna procesja, która wyruszała z naszego kościoła farnego. Fara była to wówczas jedyną parafią w Radomiu. Do lat 50-tych, 60-tych ubiegłego wieku w procesji uczestniczyli wierni z okolicznych dzielnic Radomia. Wówczas procesja przechodziła ul. Malczewskiego, dalej przez Plac Jagielloński, następnie ul. Focha i wracała do Fary.

Procesje eucharystyczne w Boże Ciało odbędą się również w innych parafiach Radomia. Warto zwrócić uwagę na zmiany w organizacji ruchu i zmiany tras linii komunikacji miejskiej w godzinach około 9.30-13.45. O czym informuje MZDiK na swojej stornie internetowej (http://mzdik.pl/).