Zaproszenie na podwójny jubileusz do Sanktuarium w Czarnej

Duszpasterze i parafianie z Czarnej k. Stąporkowa zapraszają na obchody 100-lecia parafii oraz 20. rocznicę koronacji Obrazu Matki Bożej. Czarna to sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni, w którym duszpasterzują księża pallotyni.

– Zapraszamy wszystkich Czcigodnych Księży Proboszczów, Wikariuszy i Duszpasterzy wraz ze swoimi Parafianami na 20. rocznicę koronacji Obrazu Matki Bożej Wychowawczyni i 100-lecie Parafii pw. Nawiedzenia NMP w Czarnej.- zaprasza ks. Sławomir Grochalak SAC, kustosz sanktuarium.

Uroczystości odbędą się w sobotę 7 września 2019 r., a rozpoczną się o godz. 12.00 uroczystą Mszą św. pod przewodnictwem J.E. Księdza Biskupa Henryka Tomasika, Ordynariusza Diecezji Radomskiej, z udziałem władz Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego: Księdza Prowincjała Zenona Hanasa SAC wraz z Zarządem Prowincjalnym, i przybyłych kapłanów.

– W dalszej części przewidziane są występy lokalnych artystów na tle historii Sanktuarium i degustacja potraw regionalnych przygotowanych przez naszych parafian. – czytamy w zaproszeniu.

Cudowny obraz Matki Bożej pochodzi z przełomu XVI i XVII w., a został namalowany został na wzór rzymskiego wizerunku „Salus Populi Romani”. Prymas Władysław Łubieński udzielił w 1763 r. zezwolenia na kult obrazu i w tym też celu wybudowano w Czarnej pierwotną kaplicę. Obraz odnowiono w latach 1990-1991 i w 1997 r. Od lat dziewięćdziesiątych XX w. nosi tytuł: „Matka Boża Wychowawczyni”. W czasie pobytu w Radomiu, 4 czerwca 1991 r., Jan Paweł II poświęcił korony przeznaczone dla cudownego obrazu, a uroczysta koronacja odbyła się 5 września 1999 r. Dokonał jej kard. Józef Glemp, ówczesny Prymas Polski wraz z bp. Janem Chrapkiem i z bp. Edwardem Materskim.