„Nie bądź anonimowy, wyrób z nami dowód”

993
Dowody dla bezdomnych. Foto: FB / Streetworkerzy Caritas Radom

Takie hasło nosi akcja streetworkerów radomskiej Caritas skierowana do bezdomnych. Niestety wielu z nich nie posiada podstawowego dokumentu potwierdzającego tożsamość.

Streetworkerzy radomskiej Caritas są w stałym kontakcie ze 120 osobami bezdomnymi.

– Zwróciłyśmy uwagę, że wielu z bezdomnych nie ma dowodów osobistych, dlatego od 9 do13 września przeprowadzamy akcję „Nie bądź anonimowy, wyrób z nami dowód”. Akcję zaplanowałyśmy na wrzesień, ponieważ od 1 października rusza ogrzewalnia i noclegownia. Jesienią i zimą mając dowód łatwiej wynająć mieszkanie, zgłosić się do noclegowni czy MOPS-u, uzyskać rentę lub emeryturę, podjąć pracę, założyć konto w banku, zarejestrować się w przychodni czy Powiatowym Urzędzie Pracy lub zgłosić się na odwyk. – mówi Dagmara Kornacka, streetworkerka Caritas Diecezji Radomskiej.

Jest wiele powodów, dla których bezdomni nie posiadają dowodów osobistych. Aby wyrobić dowód, najpierw muszą się ogolić, zrobić zdjęcie, złożyć wniosek, potem odebrać dokument i w dodatku go nie zgubić. Mają wiele oporów i czasem sami mnożą problemy.

– Bezdomni to osoby często schorowane. Trudno udać się samym do urzędów. A w urzędzie są zagubieni, zawstydzeni i skrępowani swoim wyglądem.– mówi Dagmara.

Brak podstawowego dokumentu potwierdzającego tożsamość rodzi wiele problemów, m.in. uniemożliwia pobieranie świadczeń.

– Trzeba mieć dowód, by mógł się odbyć wywiad z pracownikiem socjalnym, żeby te osoby na jesień, zimę miały jakiś grosz na ciepłą kurtkę, buty czy jedzenie, żeby po prostu nie zamarzły – mówi D. Kornacka.