ZWOLEŃ – Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

• Rezydent:
    • ks. Jerzy Nadkański

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 8.30;
    • 10.00;
    • 11.30;
    • 12.45;
  • Święta zniesione:
    • 9.00;
    • 17.00;
  • Dni powszednie:
    • 6.30;
    • 17.30;

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Zwoleń – ulice: Aleja Pokoju, Aleja Jana Pawła II, Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich, Bohaterów Walki z Faszyzmem, Boczna, A. Bogusza, Bulwar Targowy, F. Chopina, Wł. Jagiełły, Jaworowa, J. Kilińskiego, J. Kochanowskiego nr 1-26, Plac J. Kochanowskiego, Kopciucha, M. Kopernika, Kościelna, T. Kościuszki, Krakowska, Krótka, Kwiatowa, Lipowa, 11-go Listopada, Lubelska, 3-go Maja, A. Mickiewicza nr 1-9, S. Moniuszki, Niecała, ks. D. Packa, Parkowa, dr. L. Perzyny, Pionkowska, Podłączna, POM, domy przy POM-ie, Puławska, M. Reja, Różana, H. Sienkiewicza, Gen. W. Sikorskiego, M.C. Skłodowskiej, Słoneczna, Sportowa, J. Słowackiego, Staropuławska, Szkolna, Św. Anny, Świerkowa, Św. Jana, Targowa nr 1-35, R. Traugutta, Wiślana, Wojska Polskiego, Wrzosowa, Kard. S. Wyszyńskiego, S. Żeromskiego;
    • oraz miejscowości: Annów, Atalin, Cyganówka, Helenówka, Jedlanka, Józefów, Karczówka, Mierziączka, Mieczysławów, Mostki, Niwki, Ostrowy, Paciorkowa Wola Nowa, Paciorkowa Wola Stara, Podzagajnik, Stefanów, Strykowice Górne, Strykowice Błotne, Strykowice Podleśne, Zielonka Nowa, Zielonka Stara.
  • Odpusty:
    • Podwyższenia Krzyża Świętego (14 września),
    • NMP Królowej Polski (3 maja)
  • Dni adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • adoracja wieczysta (godz. 7.30–17.30)
  • Kościół filialny:
    • pw. św. Anny,
      • Msza św. w dniu wspomnienia św. Anny – 26 lipca, o godz. 19.00
  • Kaplica:
    • pw. MB Lourdzkiej w szpitalu,
      • Msza św. w niedziele i święta obowiązujące o godz. 7.00
  • Dom zakonny:
    • Zgromadzenie Sióstr Kapucynek Najświętszego Serca Jezusa, kaplica,
      • ul. Kard. Wyszyńskiego 32, 26-700 Zwoleń,
      • T: +48 48 676 37 75
  • Centrum Regionalne przy Nekropolii Jana Kochanowskiego
    • Muzeum Regionalne w Zwoleniu
      • ul. Kard. Wyszyńskiego 30,
      • T. +48 48 676 48 72
  • Historia:

Gotardowa Wola była osadą targową, wsią lokowaną w końcu XIV w. na prawie magdeburskim i siedzibą starostwa niegrodowego. W początku XIV w. stanowiła własność Jana Cielątko, łożniczego królewskiego. Król Władysław Jagiełło nadał wiosce Gotardowa Wola w 1425 r. prawa miejskie magdeburskie, zmieniając nazwę miejscowości na Zwoleń, który następnie znalazł się w rękach Jana Wężyka. Miasto doświadczyło znacznych zniszczeń podczas pożarów w XVII i XVIII w. Po 1869 r. Zwoleń utracił prawa miejskie. Pierwotny drewniany kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Katarzyny z fundacji Jana Cielątko mógł powstać pod koniec XIV w. Parafię erygowano ok. 1425 r. Po spaleniu kościoła w 1558 r. wzniesiono nowy w latach 1559–1595. W 1584 r. w świątyni zwoleńskiej został pochowany Jan Kochanowski. Ok. 1610 r. do kościoła została dobudowana kaplica św. Franciszka zwana kaplicą Kochanowskich fundacji Adama Kochanowskiego. Kaplicę Owadowskich dobudowano w 1630 r. Dwie nawy boczne i wieża zostały dobudowane w latach 1927–1929 wg projektu arch. Gawlika z Krakowa staraniem ks. Tomasza Jachimowicza i ks. Wincentego Wojtaśkiewicza. Dedykacja kościoła miała miejsce 20 V 1934 r. Świątynia została znacznie zniszczona podczas pożaru w 1979 r., a następnie odnowiona w latach 1979–1983, staraniem ks. Franciszka Gronkowskiego. Kościół jest budowlą orientowaną, wzniesioną z czerwonej cegły. W 1984 r. odbył się, w 400-lecie śmierci Jana Kochanowskiego, uroczysty powtórny pogrzeb poety pod przewodnictwem Franciszka kard. Macharskiego. W latach 2009–2012, staraniem ks. Bernarda Kasprzyckiego i parafian, z pomocą dofinansowania z UE, poddano kościół gruntownym pracom konserwatorskim. 24 VI 2012 r. w obecności abp. Zygmunta Zimowskiego uroczyście otwarto dla zwiedzających kryptę Jana Kochanowskiego oraz Centrum Regionalne przy Nekropolii Jana Kochanowskiego, w którym znajdują się zabytkowe obiekty z wyposażenia kościoła oraz pamiątki po rodzinie Kochanowskich.

MAPA DOJAZDU: