W kościele pw. Matki Bożej Królowej Świata w Radomiu (księży filipinów) odbyło się spotkanie z Mariuszem Drapikowskim, twórcą projektu „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”. Spotkanie było wpisane w program tegorocznego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej.
Mariusz Drapikowski ukończył studia rzeźbiarskie w ASP w Łodzi. Od 1984 r. mieszka i tworzy w Gdańsku. Zajmuje się rzeźbą, sztuką sakralną i biżuterią z bursztynu i srebra. W jego pracowni powstawały m.in. suknie do obrazu Matki Bożej Częstochowskiej: bursztynowo-brylantowa (2005 r.) oraz „Wotum Narodu Polskiego” w 100. rocznicę rekoronacji cudownego obrazu (2010 r.).
Podczas spotkania artysta podzielił się świadectwem o swojej drodze z Maryją przez dzieła, które tworzy. Opowiedział m.in. o powstawaniu sukien dla jasnogórskiego wizerunku Matki Bożej oraz o projekcie „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”. Zaprezentował również monstrancję, która jest przeznaczona dla Kaplicy Wieczystej Adoracji w Medjugorie; na czas budowy kaplicy monstrancja peregrynuje po Polsce i Europie. Pan Mariusz zwrócił uwagę, ze kaplica w Medjugorie swym kształtem ma nawiązywać do łodzi, z której nauczał Pan Jezus na Jeziorze Galilejskim.
Spotkanie z Mariuszem Drapikowskim poprzedziła Msza św., której przewodniczył ks. Mirosław Prasek COr, asystent kościelny Stowarzyszenia Królowej Pokoju (Communita Regina della Pace). Stowarzyszenie to propaguje modlitwę adoracyjną przed Najświętszym Sakramentem w intencji pokoju w ludzkich sercach i na całym świecie.
Natomiast po spotkaniu z gdańskim artystą, odbyła się uroczysta inauguracja adoracji i modlitwy o pokój w kościele księży filipinów. Najświętszy Sakrament wystawiono w Monstrancji „Królowa Pokoju” z Medjugorie. Wraz z radomianami modlił się bp Piotr Turzyński.
– Zabieganie o pokój na świecie u Źródła, bo Źródłem jest Bóg. Źródłem każdego dobra jest Bóg. Dziękuję wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób tworzą te wspólnoty, i przyczyniają się do tego, że są miejsca w świecie, gdzie Chrystus jest uwielbiany, i gdzie piękno pociąga do piękna. Bo to jest wielka rzecz. W dzisiejszym świecie piękno jest czymś, co zatrzymuje. Te piękne monstrancje, ołtarze, one każą zatrzymać się, pomyśleć, a w centrum, w sercu jest Chrystus, a niesie Go Maryja. To wielka teologia, a jednocześnie dla nas wielka nauka i katecheza dla całego świata. To dzieło przyczynia się do pokoju na świecie. – powiedział bp Turzyński, nawiązując do miejsc, w których ludzie modlą się o pokój.
Dzieło „Gwiazd Dwunastu” jest jedną z ważniejszych inicjatyw podjętych przez Communita Regina della Pace w ramach idei propagowania modlitwy adoracyjnej przed Najświętszym Sakramentem w intencji pokoju w ludzkich sercach i na całym świecie. Elementy tego dzieła realizowane są przez pracownię Drapikowski Studio.
Obecnie jest osiem Światowych Centrów Modlitwy o Pokój: w Betlejem (Palestyna), Ozjornoje (Kazachstan), Medjugorie (Bośnia i Hercegowina), Namyang (Kora Południowa), Yamoussukro (Wybrzeże Kości Słoniowej), Kibeho (Rwanda), Dagupan (Filipiny) oraz jedyne w Polsce w bazylice w Niepokalanowie. W planach jest 12 takich ośrodków na wszystkich kontynentach, tworzących łańcuch modlitwy o pokój.
Monstrancja będzie w kościele na ul. Grzybowskiej do końca października, będzie też trwać adoracja i modlitwa o pokój.