„2020. Rok Św. Jana Pawła II – Zrozumieć Niepodległą”

682
Robert Grudzień. Foto: arch. pryw.

W tym roku przypada setna rocznica narodzin papieża-Polaka. Pamięć o Janie Pawle II i jego nauczaniu to myśl przewodnia tegorocznego ogólnopolskiego projektu autorskiego Roberta Grudnia. W cyklu koncernów zatytułowanych „2020. Rok Św. Jana Pawła II – Zrozumieć Niepodległą” wystąpią m.in. Alicja Węgorzewska i Maciej Miecznikowski.

– Św. Jan Paweł II był człowiekiem pokoju i nadziei. Siłą słowa i wiary zwyciężył komunizm. Uczył jak zmieniać świat by był bardziej ludzkim i zajął szczególne miejsce w historii XX wieku. Sejm RP – ogłaszając rok 2020 rokiem św. Jana Pawła II – nazwał go najważniejszym z Ojców niepodległości Polski. W uchwale jaką podjął Sejm RP czytamy: „W nauczaniu Ojca Świętego Jana Pawła II znajdujemy to, co w naszych dziejach najważniejsze. Jego postawa, Jego nauczanie są głęboko wrośnięte w dzieje naszego narodu”. – mówi Robert Grudzień, dyrektor festiwalu.

Fragmenty homilii, listów pasterskich i twórczości artystycznej Wielkiego Polaka przypominać będą koncerty i spektakle słowno-muzyczne, jakie odbędą się w ramach festiwali Roberta Grudnia.

– Każdy z nas, ludzi wierzących ma jakieś bardzo osobiste duchowe spotkanie ze św. Janem Pawłem II. Dla mnie to oczywiście Jego pielgrzymki do Polski. Jednak wcześniej, rok przed wyborem kard. Wojtyły na papieża uczestniczyłem w uroczystościach koronacji obrazu Matki  Bożej Pocieszenia w Starej Błotnicy. Już wówczas Jego słowa ukształtowały moje życie. Należę do pokolenia JP II. Swoją działalność artystyczną staram się budować w ten sposób aby mieściła się w określeniu sztuki, o jakiej mówi św. Jan Paweł II np. w Liście do Artystów. – przyznaje Robert Grudzień dyrektor festiwalu.

Dodaje, że życie i nauczanie papieża – Polaka to także wiedza o tym, żeby kroczyć wybraną drogą mimo przeciwności. To przesłanie stało się niezwykle aktualne w czasach pandemii. Koncerty będą się odbywały zarówno w kościołach jak i internecie.

– Wszystko zależy od aktualnej sytuacji epidemicznej. Nie rezygnujemy ze sztuki, ale w duchu głoszonej przez św. Jana Pawła II odpowiedzialności za drugiego człowieka i solidarności, dbamy o bezpieczeństwo naszych odbiorców – wyjaśnia Robert Grudzień i zaprasza na koncerty.

Pierwsze koncerty miały miejsce w Lublinie, jednak festiwale to także okazja od odwiedzenia miejsc związanych z wybitnymi postaciami historii Polski, co może być ciekawym pomysłem na wakacje spędzane w Polsce. Koncerty będą m.in. w Stromcu (rodzinne strony gen. Ryszarda Kuklińskiego), Wrociszewie koło Warki (tu przez 30 lat pracował ojciec kard. Stefana Wyszyńskiego, a sam Prymas Tysiąclecia chętnie odwiedzał te strony), Sannikach (związanych z Fryderykiem Chopinem), Jędrzejowie w kościele klasztoru oo. Cystersów (gdzie żył, tworzył i jest pochowany bł. Wincenty Kadłubek). Nie zabraknie gwiazd polskich scen muzycznych i teatralnych. Wspólnie z Robertem Grudniem (organy, fortepian) wystąpią: Alicja Węgorzewska (śpiew), Maciej Miecznikowski (śpiew) oraz Jerzy Zelnik, Bogdan Kierejsza (skrzypce) i wielu innych wybitnych artystów.

Plan najbliższych wydarzeń:

Inauguracja na Ziemi Radomskiej 2020 Rok Świętego Jana Pawła II – „Zrozumieć Niepodległą” – Ogólnopolski projekt autorski Roberta Grudnia (www.grudzien.pl) – XXXIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej Radom-Orońsko-Warszawa 2020.

  • 14 czerwca – Stromiec, kościół pw. św. Jana 90. rocznica urodzin gen. Kuklińskiego w rodzinnych stronach bohatera
  • 18 czerwca – Radom, Klasztor Bernardynów, „Lech Kaczyński – człowiek Solidarności”.  W dniu 70. urodzin śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego koncert
  • 28 czerwca – Radom, Kościół  Najświętszego Serca Jezusowego.