W przeddzień liturgicznego święta św. Stanisława Kostki (17.09) w parafii pw. św. Stefana na radomskim Idalinie odbył się „Koncert Uwielbienia” z udziałem zespołów „African Music School” oraz „Jak Najbardziej”. Koncert poprzedziła Msza św. na rozpoczęcie roku szkolnego dla młodzieży szkół średnich oraz roku formacyjnego dla wszystkich grup parafialnych.
– Dwa lata temu głosiłem rekolekcje tutaj. Byłem bardzo ciepło przyjęty przez księdza proboszcza Andrzeja i księdza Krzysztofa. Teraz, gdy przyjechaliśmy do Polski z trójką dzieci, też chcieli abyśmy się pojawili i zagrali koncert. Wróciliśmy tutaj, by pokazać efekty naszej pracy. – mówi o. Benedykt Pączka, benedyktyn, inicjator African Music School.
W zespole AMS grają: Jospin (gitara basowa), Hypolite (perkusja) i Christophe (gitara elektryczna). A dołączył do nich wokalista Piotr Łopaciński, wykładowca wokalu.
– Bardzo kocham muzykę i jeśli mogę pomagać i działać w taki sposób, by zrobić coś szlachetnego to jest to dla mnie ogromny zaszczyt. I dla mnie bycie z dziećmi z „African Music School” jest dla mnie niesamowitym błogosławieństwem. – mówi Piotr Łopaciński, który planuje w przyszłym roku wyjechać do Afryki, by prowadzić zajęcia muzyczne w African Music School.
W wydarzeniu wziął udział bp Piotr Turzyński.
– Dobrze, że jesteście! I dobrze, że jesteście radosnymi chrześcijanami. Pokazaliście, że można chwalić Pana Boga nie tylko głosem, ale również ruchem i ciałem. Św. Paweł mówi: „Chwalcie więc Boga w waszym ciele!” (1 Kor 6,20b). Radość w Panu niech będzie naszą siłą i naszą mocą na smutki, niepokoje czy lęki. Niech Bóg wam błogosławi. – powiedział bp Piotr na zakończenie występu AMS.
„African Music School” to zespół, który tworzą uczniowie szkoły muzycznej, którą w Republice Środkowej Afryki założył polski misjonarz, br. Benedykt Pączka. Od czerwca do września AMS koncertuje w różnych miejscach Polski.
– Jestem ze zgromadzenia Braci Mniejszych Kapucynów. Od ośmiu lat pracuję w miejscowości Bouar, w miasteczku położonym na północno-zachodniej części RŚA. „African Music School” to pierwsza szkoła muzyczna w tym kraju, który jest dwa razy większy niż Polska. Każdy kościół czy kaplica ma swój chór lub zespół, ale w całym kraju nie ma edukacji muzycznej, nie ma szkoły muzycznej. Postanowiłem to zmienić i taką szkołę założyłem 5 lat temu. Mamy około 80 dzieci uczących się w tej szkole, ale nie mamy budynku. W ubiegłym roku rozpoczęliśmy budowę budynku szkoły. Będzie w niej m.in. 10 klas, sala koncertowa i studio nagrań. Chcemy to zrobić dla tego kraju, żeby to było piękne dzieło; żebyśmy przez to dzieło mogli również ewangelizować. – mówi br. Benedykt.
Jak możemy przeczytać na stronie projektu AMS (https://www.africanmusicschool.com/pl/):
„W tym jednym z najuboższych państw świata, aż 65% dzieci zmuszana jest do pracy fizycznej lub wcielana do wojska, a władze przez ponad pół wieku nie wybudowały ani jednej szkoły. W rezultacie to kościół i misjonarze są dziś w RCA promotorami edukacji, pomagając najmłodszym spełniać ich marzenia”.