Biała Cerkiew. Dziękczynienie za beatyfikację bł. Matki Elżbiety Róży Czackiej

871
Bp Witalij Krywicki SDB, ordynariusz kijowsko-żytomierski, przewodniczy Mszy św. przed dawnym pałacem Branickich w Białej Cerkwi. Foto: arch. parafii.

W Białej Cerkwi (obwód kijowski, Ukraina), w miejscu narodzin i chrztu bł. Matki Elżbiety Róży Czackiej, odbyły się uroczystości dziękczynne za jej beatyfikację. W niedzielę, 12 września, Mszy św. przewodniczył bp Witalij Krywicki SDB, ordynariusz kijowsko-żytomierski.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Korpusu Dyplomatycznego RP na Ukrainie: ambasador Bartosz Cichocki z małżonką, kierownik Wydziału Konsularnego i Polonii Ambasady RP w Kijowie Dorota Dmuchowska oraz Drugi Sekretarz Ambasady RP w Kijowie pochodzący ze Zwolenia Karol Zieliński z rodziną. Na Mszę św. przybyli również mer Białej Cerkwi Hennadij Dykyj, ambasador Argentyny Elena Leticia Mikusiński, a także księża i wierni z okolicznych parafii, m.in. ks. Krzysztof Wilk, kapłan naszej diecezji duszpasterzujący na Ukrainie.

– Uroczystość odbyła się w niedzielę, 12 września, o godz. 14.00 miejscowego czasu. Naszej uroczystości w Białej Cerkwi przewodniczył biskup diecezji kijowsko-żytomierski, bp Witalij Krywicki SDB. Msza św. była sprawowana na schodach dawnego pałacu Branickich – tam gdzie urodziła się i mieszkała przez pierwsze lata życia Róża Czacka. W homilii biskup mówił o aktualności przesłania charyzmatu nowej błogosławionej, o jej służbie pełnej miłości dla drugiego człowieka, całkowitym oddaniu się Panu Bogu. Mówił też o potrzebie radykalizmu, którego świat obecny bardzo potrzebuje. – mówi ks. Krzysztof Wilk.

Po Mszy św. odbył się koncert muzyki klasycznej w wykonaniu absolwentów Szkoły Muzycznej nr 1 w Białej Cerkwi, mieszczącej się w dawnym pałacu Branickich. Po koncercie złożono kwiaty pod tablicą poświęconą Matce Elżbiecie Róży Czackiej na ścianie dawnego pałacu Branickich i w kościele św. Jana Chrzciciela, gdzie Błogosławiona przyjęła chrzest.

Tablica na dawnym pałacu Branickich upamiętniająca Matkę Elżbietę Różę Czacką, jeszcze Służebnicę Bożą. Foto: arch. parafii

Będąc w Białej Cerkwi warto zwrócić odwiedzić muzeum, które znajduje się opodal kościoła. Znajduje się tam chrzcielnica, w której bł. Róża przyjęła chrzest, kopie obrazów Rembrandta oraz wiele innych wartościowych rzeczy przeniesionych z kościoła.

 
Failed to get data. Error:
Quota exceeded for quota metric 'All requests' and limit 'All requests per day' of service 'photoslibrary.googleapis.com' for consumer 'project_number:388991581708'.