BIELICHA – Parafia pw. Matki Bożej Różańcowej

• Wikariusz:
    • ks. mgr Paweł Kaszuba

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 7.30;
    • 9.30;
    • 11.30;
  • Święta zniesione:
    • 7.30;
  • Dni powszednie:

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Bielicha, Milejowice – Aleja Kasztanowa, ul. Brzozowa, Cicha, Dębowa, Lipowa, Miła, Pogodna, Północna, Radomska, Słoneczna, Świerkowa, Urocza, Zielona, Złota;
    • Radom – ul. Traktorzystów, Uniwersytecka;
    • Wacyn – ul. Biała, Bursztynowa, Cicha, Diamentowa, Jaśminowa, Kamienna, Koralowa, Księżycowa, Lazurowa, Marmurowa, Nowa, Ogrodowa, Perłowa, Platynowa, Przytycka, Rubinowa, Spacerowa, Spokojna, Srebrna, Szafirowa, Szkolna, Traktorzystów, Turkusowa, Wapienna, Zielona, Złota.
  • Odpusty:
    • MB Różańcowej (7 października)
  • Dzień adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • sobota po Środzie Popielcowej
  • Historia:

Historia parafii i kościoła wiąże się z osobą ks. Stanisława Nowocienia. Po zakończeniu II wojny światowej ks. Nowocień zrzekł się w 1947 r. probostwa w parafii Sarnówek. Sześć lat później ze względu na stan zdrowia otrzymał pozwolenie na zamieszkanie w Bielisze. Tam też zakupił nieruchomość w celu wybudowania własnym kosztem kościoła. Sprowadził z Kozienic do Bielichy siostry ze Zgromadzenia Franciszkanek od Cierpiących. Po śmierci ks. Nowocienia posesja została przekazana siostrom. Początkowo zakonnice dojeżdżały na Msze św. do kościoła pw. św. Jana w Radomiu, następnie urządziły w Bielisze kaplicę domową, gdzie przyjeżdżał celebrować Msze św. ks. Stanisław Grębowiec z parafii pw. św. Jana w Radomiu. W nabożeństwach zaczęli uczestniczyć także okoliczni mieszkańcy. Sługa Boży bp Piotr Gołębiowski skierował 1 IX 1978 r. do Bielichy ks. Bogdana Szczepanika, wikariusza parafii farnej w Radomiu. Radomska parafia pw. św. Jana i parafia w Cerekwi odkupiły od sióstr budynek z kaplicą i posesję. Nową kaplicę, na starych podpiwniczeniach, wzniesiono w 1979 r. W roku następnym dobudowano drugą część kaplicy i całość otynkowano. Bp Edward Materski erygował parafię w Bielisze 1 V 1981 r. ks. Bogdan Szczepanik podejmował też starania o budowę nowego kościoła, który powstał w latach 1989–1996, wg projektu arch. Tadeusza Derlatki. Nową świątynię dedykował 7 X 1997 r. bp Edward Materski.

MAPA DOJAZDU: