BEDLNO – Parafia pw. św. Anny

• Wikariusz:
    • ks. Piotr Czaja

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 7.30;
    • 10.00;
    • 12.00;
  • Święta zniesione:
    • 8.00;
    • 10.00;
  • Dni powszednie:
    • poniedziałek–piątek – 7.00; 17.00;
    • sobota – 8.00; 8.30

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Bedlenko, Bedlno, Gabrielnia, Grabków, Koliszowy, Kopaniny, Małków, Małachów, Przybyszowy, Przybyszowy II, Radomek, Sworzyce, Trzemoszna, Soczówki, Szymanów, Wierzchowisko.
  • Odpusty:
    • św. Anny (26 lipca),
    • św. Leonarda (6 listopada)
  • Dzień adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • 6 listopada
  • Kościoły filialne:
    • Świętej Rodziny w Koliszowach,
      • Msza św. w niedziele o godz. 8.45
    • św. Józefa w Sworzycach,
      • Msza św. w niedziele o godz. 8.45
  • Historia:

Istnieje opinia, że pierwotny kościół drewniany w Bedlnie powstał być może w X wieku, a kolejny pw. Pana Jezusa Ukrzyżowanego i św. Anny zbudowany z kamienia i cegły w połowie wieku XI. W dokumentach parafia wzmiankowana jest w 1394 r. Zapewne przed tym rokiem erygowano parafię, która została uposażona przez starostę opoczyńskiego Piotra. Świątynia spłonęła w końcu XV w. Kolejny kościół został w XVI w. ograbiony i znacznie zniszczony przez Szwedów. W 1753 r. dobudowano od strony południowej murowaną kaplicę. W początkach XIX w. świątynia była znacznie zniszczona, a w 1878 r. spłonęła. Obecny kościół został zbudowany, staraniem ks. Rocha Szamika w latach 1881–1882 na miejscu poprzedniego. Dedykacji świątyni dokonał w 1895 r. bp Antoni Ksawery Sotkiewicz. Kościół jest murowany z kamienia, trójnawowy, z pierwotnej świątyni zachowano późnogotycki portal ostrołukowy, profilowany, z majuskułową inskrypcją dewocyjną.

MAPA DOJAZDU: