– Kolegium Konsultorów, zgodnie z prawem kanonicznym, powołało na administratora diecezjalnego biskupa Henryka Tomasika. – mówi bp Piotr Turzyński, biskup pomocniczy. Bp Henryk będzie sprawował ten urząd do czasu kanonicznego przejęcia diecezji radomskiej przez biskupa Marka Solarczyka, nominowanego na Biskupa Radomskiego.
Bp Piotr Turzyński zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego (kan. 419) zwołał Kolegium Konsultorów, celem wyboru administratora diecezjalnego. Stało się to po ogłoszeniu decyzji papieża Franciszka o przyjęciu rezygnacji biskupa Henryka Tomasika z powodu osiągnięcia wieku emerytalnego i ogłoszeniu biskupa Marka Solarczyka nowym Biskupem Radomskim.
– Kolegium Konsultorów, zgodnie z prawem kanonicznym, powołało administratora diecezjalnego. Nie mieliśmy wątpliwości: bp Henryk – bardzo dobrze zna diecezję, zostaje z nami, jest biskupem seniorem. Naturalną siła rzeczy poprosiliśmy jednogłośnie księdza biskupa Henryka Tomasika, żeby został biskupem administratorem diecezji. Tak dokonał się wybór przez Kolegium Konsultorów. Ksiądz biskup przyjął wybór. Funkcję tę będzie pełnił do czasu przejęcia diecezji przez biskupa nominata Marka Solarczyka. – mówi bp Piotr Turzyński, biskup pomocniczy Diecezji Radomskiej.
Funkcja administratora jest potrzeba po to by podejmować decyzje w sprawach bieżących,
– Nie podejmuje się tu ważniejszych decyzji dotyczących decyzji, ale potrzeba jest ta funkcja, bo życie toczy się dalej i są różnego rodzaju sytuacje do rozwiązania, dokumenty do podpisania, dyspensy do udzielenia. Diecezja musi żyć dalej w oczekiwaniu na nowego biskupa – dodaje biskup pomocniczy.
Zaś ks. Tomasz Herc przypomina kapłanom, że imię biskupa administratora będzie się wspominać w Modlitwie eucharystycznej do dnia kanonicznego objęcia diecezji przez nowego Biskupa Radomskiego.
W 29-letniej historii Diecezji Radomskiej funkcję administratora diecezji dwukrotnie sprawował bp Stefan Siczek: po śmierci biskupa Jana Chrapka oraz po nominacji abp. Zygmunta Zimowskiego do pracy w Watykanie.