Bp Marek Solarczyk modlił się na radomskich cmentarzach

Bp Marek Solarczyk. Cmentarz Komunalny w Radomiu (ul. Ofiar Firleja). Foto: www.facebook.com/bpmsolarczyk

– Niech Wszyscy Święci będą orędownikami tej naszej wrażliwości, naszej wytrwałości i naszego życia z Bogiem – mówił bp Marek Solarczyk, który w Uroczystość Wszystkich Świętych przewodniczył Mszy świętej na cmentarzu komunalnym na radomskim Firleju. W Dzień Zaduszny bp Marek modlił się na cmentarzu przy ul. Limanowskiego.

Bp Marek Solarczyk, homilia w Uroczystość Wszystkich Świętych:

Radomski cmentarz komunalny znajduje się  przy ulicy Ofiar Firleja. „Na cmentarzu tutejszym spoczywają zwłoki ponad 15 tys. osób, zamordowanych przez oprawców hitlerowskich w latach 1940-1945 w masowych egzekucjach. Wśród pomordowanych  znajduje się wielu aktywnych bojowników o wolność i demokrację, jak również wielu więźniów z radomskiego więzienia i mieszkańców getta. Cześć ich pamięci!” – przypomina napis na tablicy umieszczonej przed wejściem na cmentarz. Projekt nowego miejsca pochówków powstał w latach 60 ubiegłego wieku.

Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych

W Dzień Zaduszny (2 listopada) bp Solarczyk przewodniczył modlitwom na „Cmentarzu Lotników”, który znajduje się naprzeciw wejścia do najstarszej radomskiej nekropolii przy ul. Limanowskiego.

– Stajemy ze światłością łaski, żeby ich oświetlić. Aby w tym, co było ich słabością, niedoskonałością w przeżywaniu z Bogiem, ofiarować dar, który płynie z modlitwy i ofiary Jezusa Chrystusa. To wielkie zaproszenie i zobowiązanie dla każdego z nas, abyśmy nie tylko o tym mówili, ale również wyszli bogatsi z czasu modlitwy – powiedział biskup.

bp Marek Solarczyk, homilia:

„Radomskie Powązki” – tak o cmentarzu przy ul. Limanowskiego mówi ks. kan Andrzej Tuszyński, proboszcz parafii św. Wacława, na terenie której znajduje się nekropolia.

– Tutaj spoczywa ponad 200 tysięcy ludzi, czyli tyle, co żyje teraz w Radomiu. Jest tu ponad 28 tysięcy grobów. – mówił ks. Tuszyński.

Tu zostali pochowani m.in. biskup Edward Materski, pierwszy Biskup Radomski oraz biskupi pomocniczy Stefan Siczek i Paweł Kubicki.

* * *

Przypominamy, że Penitencjaria Apostolska, z powodu wciąż trwającej epidemii Covid-19, wydała dekret, w którym potwierdziła i rozszerzyła na cały listopad 2021 r. wszystkie dobrodziejstwa duchowe związane z odpustami zupełnymi za wiernych zmarłych (zob. Penitencjaria Apostolska: odpust dla wiernych zmarłych – przez cały listopad).