Bp Marek Solarczyk został duszpasterzem Rodziny Szkół im. Jana Pawła II

Bp Marek Solarczyk, Biskup Radomski. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Biskup Marek Solarczyk został duszpasterzem Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Do wspólnoty szkół noszących imię świętego papieża-Polaka należy ponad tysiąc placówek oświatowych w Polsce i na świecie.

We wtorek, 2 marca br., w Kurii Diecezji Radomskiej odbyło się spotkanie przedstawicieli Rodziny Szkół im. Jana Pawła II z ks. bp. Markiem Solarczykiem. Rodzinę Szkół im. Jana Pawła II reprezentowali: Jan Rychlicki – członek Społecznej Rady Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 14 Integracyjnej im. Jana Pawła II w Radomiu oraz Małgorzata i Zbigniew Gumińscy – współzałożyciele społecznego ruchu szkół papieskich.

– Podczas  spotkania zapoznaliśmy biskupa Marka Solarczyka z historią i działalnością naszej Rodziny. Na zakończenie przychylił się do naszej prośby i przyjął funkcję duszpasterza Rodziny Szkół. Jesteśmy przekonani, że kolejny otwarty rozdział w historii Rodziny Szkół im. Jana Pawła II będzie owocował dalszym rozwojem naszego społecznego ruchu. – informuje Zbigniew Gumiński.

Przyjmując zadania związane z funkcją duszpasterza Rodziny Szkół im. Jana Pawła II bp Marek powiedział:

– Jest to wielka radość, wdzięczność oraz szacunek dla tych wszystkich, którzy podjęli to wyzwanie i pielęgnują pamięć patrona św. Jana Pawła II. Czynią to w ramach zjazdów i pielgrzymek na Jasną Górę. Dla mnie będzie to wyjątkowe doświadczenie duchowe – powiedział bp Solarczyk.

Warto zauważyć, że nowy duszpasterz Rodziny Szkół im. Jana Pawła II jest absolwentem jednej ze szkół noszących imię Jana Pawła II. Św. Jan Paweł II jest patronem Szkoły Podstawowej w Duczkach, w której uczył się bp Marek.

W Polsce i na świecie jest ponad tysiąc placówek oświatowych, których patronem jest św. Jan Paweł II. Idea integracji tych szkół zrodziła się w październiku 1998 roku w Publicznej Szkole Podstawowej nr 41 w Radomiu (dziś: PSP nr 14 Integracyjna w Radomiu). Jak doszło do powstania tego społecznego ruchu można przeczytać w artykule: „A tak to się zaczęło…” na stronie Rodziny Szkół im. Jana Pawła II.

Duszpasterzami rodziny papieskich szkół byli kolejni Biskupi Radomscy: bp Jan Chrapek, bp Zygmunt Zimowski oraz bp Henryk Tomasik.

Uczniowie i nauczyciele należący do Rodziny Szkół im. Jana Pawła II zobowiązani są m.in. do realizowania w życiu nauczania swojego patrona, a jednym z ważnych punktów wpisanych w integrację szkół papieskich jest doroczna wspólna pielgrzymka na Jasną Górę.