CHOTCZA – Parafia pw. Świętej Trójcy

• Proboszcz:
    • ks. mgr Paweł Wołczyński

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 8.00;
    • 10.00;
  • Święta zniesione:
    • 9.00;
  • Dni powszednie:
    • 7.30 – poniedziałek, środa;
    • 17.00 – wtorek, czwartek, piątek, sobota (zima – 16.00)

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Andrzejów-Borowiec, Baranów, Białobrzegi, Chotcza Dolna, Chotcza Górna, Chotcza Józefów, Gniazdków, Górki, Gustawów, Jarentowskie Pole, Kijanka.
  • Odpusty:
    • Świętej Trójcy,
    • Aniołów Stróżów (2 października)
  • Dzień adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • piątek po III Niedzieli Adwentu
  • Historia:

Parafia w Chotczy była erygowana przed 1325 r. w okresie początków intensywnej kolonizacji dawnej Puszczy Sandomierskiej. Kościół drewniany, wzmiankowany w 1440 r., spłonął w 1743 r. Wtedy to dzierżawca Chotczy Kazimierz Wykowski wybudował w 1744 r. „przy Wiśle”, w innym miejscu niż poprzednio, kościół drewniany pw. Świętej Trójcy. Świątynia ta spłonęła od uderzenia pioruna 4 VIII 1906 r., pozostała tylko dzwonnica. Kolejny kościół został zniszczony podczas II wojny światowej. Po zakończeniu działań wojennych do kaplicy „przy Wiśle” dostawiono drewniany barak przeniesiony z Chotczy Józefów. W miejscu spalonego w 1743 r. kościoła wybudowano prawdopodobnie kilka lat później kaplicę murowaną z kamienia. W 1906 r. – po pożarze kościółka „przy Wiśle” – ks. Walenty Lipiec dobudował do niej nawę przednią, tworząc kościół tymczasowy. Jednocześnie w tym samym roku ks. Lipiec, na innym miejscu niż stał spalony kościół, przygotował fundamenty pod nową świątynię wg projektu Rudolfa Mejera. Kolejny proboszcz ks. Władysław Kłosiński po 1907 r. przygotował nowe plany kościoła w stylu neoromańskim wg projektu arch. Lamparskiego z Radomia. Wzniesiona część murów została zniszczona podczas I wojny światowej. Kościół odbudowany po wojnie otrzymał do 1939 r. nowe mury, więźbę dachową i pokrycie czerwoną dachówką. Ponowne zniszczenie obiektu miało miejsce w 1944 r. Budowa kościoła murowanego w Chotczy była zakazana przez władze komunistyczne do 1974 r. Dopiero w latach 1974–1976 dokończono budowę staraniem ks. Stanisława Madeja. Kościół został dedykowany 2 X 1982 r. przez bp. Stanisława Sygneta. Kościół jest na planie krzyża, jednonawowy.

MAPA DOJAZDU: