Jutro rozpoczynamy miesiąc maj, który w Kościele katolickim jest szczególnie poświęcony Matce Bożej. W kościołach, przy przydrożnych kapliczkach czy w domach w rodzinnym gronie rozbrzmiewać będzie Litania Loretańska do Najświętszej Maryi Panny. W tym roku będzie miała ona wyjątkowy charakter ze względu na trwającą epidemię koronawirusa, jak i przeżywamy w naszej diecezji Rok Rodziny.
Zachęcamy, aby to majowe nabożeństwo stało się modlitwą rodzinną – “Rodzinną Majówką”.
Pomogą nam w tym rozważania przygotowane przez Wydział Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Radomskiej, a wydane przez Wydawnictwo Diecezji Radomskiej AVE. Wersję audio przygotował ks. Dominik Gaładyk SAC z parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Radomiu.
– W Roku Rodziny poznajemy piękne strony życia małżeńskiego i rodzinnego. Dotyczą one przygotowania do małżeństwa, przeżywania różnych etapów życia małżeńskiego i rodzinnego, radości związanych z rodzicielstwem. Zachwycamy się nad godnością kobiety jako żony i matki oraz mężczyzny jako męża i ojca. Tematy czytanek majowych zostały ujęte w cztery grupy według relacji (więzi). – informuje ks. Sławomir Adamczyk z Duszpasterstwa Rodzin.
W pierwszej grupie znalazły się tematy dotyczące przygotowania do małżeństwa, następne ukazują duchowość małżeńską. Trzecia grupa to sposoby wyrażania miłości małżeńskiej, a ostatnia ukazuje role małżeńskie i rodzinne: rola wychowawcza matki i ojca oraz dziadków.
Rozważania będą się pojawiać codziennie o godz. 9.00 na kanale YouTube radomskiej parafii pallotyńskiej (>>TU<<) oraz na stronie Diecezji Radomskiej.
Odcinek wprowadzający:
Zachęcamy również do nadsyłania zdjęć z Waszych „Rodzinnych Majówek”. Zdjęcia będziemy publikować w GALERII w zakładce Roku Rodziny na stronie diecezjalnej (https://diecezja.radom.pl/rok-rodziny-diecezji-radomskiej/). Zdjęcia opisane hasztagiem (#) RodzinnaMajówka można przesyłać na adres: admin@diecezja.radom.pl.
Zapraszamy również do zapoznania się z innymi materiałami na Rok Rodziny w Diecezji Radomskiej. W majowej części można się zapoznać z postaciami św. Rity z Cascii i św. Stanisława Papczyńskiego. W katechezach rodzinnych poruszane są tematy związane macierzyństwem i rodzicielstwem zastępczym czy też wartością pracy w rodzinie oraz wychowaniem dzieci i przygotowaniach do I Komunii Świętej. Zaś w części modlitewnej – pamiętamy o naszych mamach.