„Ćwierkać” o Bożym słowie

843
Okładka książki "«Ćwierkać» o pięknie Boga i Jego miłości" Bp. Marka Solarczyka.

Codziennie od ośmiu lat około godz. 6 rano na twitterowym koncie biskupa Marka Solarczyka pojawia się nowy wpis z osobistą refleksją na temat Bożego Słowa. Z okazji Tygodnia Biblijnego o tej formie ewangelizowania w Internecie opowiedział bp Marek w audycji „Kwadrans dla pasterza” w Radiu Plus Radom.

Pierwszy tweet pojawił się 28 maja 2013 roku, w rocznicę święceń prezbiteratu bp. Marka. Do dziś jest ich już ponad 3 tysiące. Mówią o pięknie Pana Boga, Jego darach i miłości.

– Przede wszystkim jest to taka moja refleksja na temat tego, co Boże słowo, płynące z Ewangelii danego dnia, oznacza dla mnie, w obecnej sytuacji, w tajemnicy danego dnia i tego wszystkiego, jak Bóg do mnie przemawia. Każdego dnia spotykam się z różnymi komentarzami, które potwierdzają, że dla wielu ludzi jest to jakiś sygnał, jakiś ślad, jakaś propozycja spojrzenia na to, co jest słowem Bożym. Ufam, że jest zachętą do bardzo osobistej refleksji nad Bożym słowem. Jeżeli tak, to już otwieramy to, co jest działaniem samego Pana Boga. I dlatego staram się to robić. – powiedział bp Solarczyk w Radio Plus Radom.

Biskup Radomski docenia sieć internetową i media społecznościowe w służbie ewangelizacji. Zauważa jednak, że nie zastąpią one osobistej relacji z Panem Bogiem i życia sakramentalnego.

– Internet jest środkiem komunikacji i od tej strony sprzyja nowej ewangelizacji. Daje możliwość bardzo szybkiego i o nieograniczonym zasięgu przesyłania danych i informacji, które nie tylko przekazują fakty ale i treść. Taka jest wartość jeśli chodzi o to co my nazywamy ewangelizacją: jest przekazywaniem prawdy o Panu Bogu. Ludzie dzielą się świadectwem wiary, relacją z Bogiem i jest to niezwykle bogate doświadczenie. Ale tak naprawdę, jeśli chodzi o tajemnicę wiary, to nic nie zastąpi bardzo osobistej relacji z Panem Bogiem. A tutaj sakramenty przez media społecznościowe czy przez Internet mogą być co najwyżej transmitowane, przypominane, ale się ich nie przyjmie. – dodaje bp Marek.

Grono odbiorców stale się poszerza, a codzienne wpisy to już nie tylko Twitter, ale również fanpage na Facebooku. Oficjalne konta bp. Marka to: https://twitter.com/bpmsolarczyk i https://www.facebook.com/bpmsolarczyk.

Dla tych, którzy nie korzystają z mediów społecznościowych i wolą słowo drukowane polecamy książkę „«Ćwierkać» o pięknie Boga i Jego Miłości”. Jest to zbiór ok. 1500 wpisów bp. Marka Solarczyka z pierwszych 30 miesięcy ewangelizacyjnej obecności na Twitterze.

„Mam nadzieję, że przekazywane w tweetach myśli pomogą nam na nowo odkryć aktualność Bożej prawdy w naszych życiowych tajemnicach. Może dla niektórych staną się także okazją do bardzo osobistego rozważania Biblii każdego dnia i „ćwierkania” (tweet – ang. „ćwierkać”) swoim życiem o pięknie Boga i Jego miłości.” – napisał o niej bp Marek Solarczyk.