Dary Wieczernika

831
Msza Krzyżma 2018. Foto: www.seminarium.radom.pl

– Dziękujemy dzisiaj za nasze kapłaństwo. Modlimy się, by było ono przeżywane jako dar i misja, aby wciąż było w nas dziękczynienie, że możemy sprawować Eucharystię – mówił bp Henryk Tomasik podczas Mszy Krzyżma w radomskiej katedrze.

 

W homilii bp Henryk Tomasik zachęcił do dziękczynienia za sakramenty Eucharystii i kapłaństwa. Szczególnie pochylił się nad tajemnicą kapłaństwa, które ma być przeżywane jako „dar i misja”. Pasterz zwrócił również uwagę na rolę Ducha Świętego.

– Dziękujemy dzisiaj za nasze kapłaństwo. Stajemy przed tą wielką tajemnicą wiary. Do tego dziękczynienia dołączamy modlitwę o dary Ducha Świętego, by nasze kapłaństwo było przeżywane jako dar i misja, aby wciąż było w nas dziękczynienie, że możemy sprawować Eucharystię. Modlimy się, by nasze kapłaństwo było dla nas sakramentem budowania mostów między człowiekiem a Bogiem. Modlimy się, aby dla wszystkich kapłanów, słowo przyrzekam wypowiedziane w dniu święceń, nie było tylko wspomnieniem poetyckiego wzruszenia tej wyjątkowej chwili. Modlimy się, by liturgicznemu wezwaniu „Módlcie się, aby moją i waszą ofiarę” towarzyszył realny duch ofiary. Kapłan, któremu w życiu brakuje ofiary, zaprzecza własnej tożsamości – mówił biskup Henryk Tomasik.

Homilia była przygotowaniem do odnowienia przyrzeczeń kapłańskich.

Msza Krzyżma to również liturgia poświęcenia i pobłogosławienia olejów, których używa się do sprawowania sakramentów. Po Modlitwie Eucharystycznej bp Tomasik pobłogosławił olej chorych i olej katechumenów. Po Komunii św. poświęcony został olej na krzyżmo. Oleju chorych używa się podczas udzielania sakramentu namaszczenia chorych. Krzyżmem namaszcza się nowo ochrzczonych, bierzmowanych oraz ręce wyświęcanych kapłanów; olej ten służy również do namaszczenia ścian nowego kościoła oraz nowy ołtarz. Olej katechumenów został pobłogosławiony dla środowiska wiernych związanych z liturgią w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego; w tej liturgii podczas chrztu używa się również tego oleju.

Liturgię Mszy Krzyżma zakończyły życzenia dla biskupów i kapłanów. W imieniu kapłanów radomskich wypowiedział je ks. prof. Wiesław Przygoda, członek komisji charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski i profesor KUL. Przypomniał słowa papieża Franciszka, który porównał prezbiterium do lasu.

– Kiedy las rośnie i pompuje żywy tlen, którym inni oddychają i żyją, nikt tego nie zauważa. Ale kiedy runie jedno drzewo, upadnie na ziemię, hałas jest ogromny. Im drzewo jest wyższe, tym więcej jest hałasu. Księże biskupie, życzmy Tobie, abyś podziwiał las, który jest żywy, który pompuje Boże życie w serca ludzi. Życzmy, abyś nie musiał oglądać padających drzew z kapłańskiego lasu, abyś nie musiał leczyć słabych, chorych, umierających drzew – mówił ks. Przygoda.


Zdjęcia: www.seminarium.radom.pl

[FAG id=6071]