Diecezja Radomska ma czterech nowych kapłanów

Neoprezbiterzy 2022. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radompl

– Niech Maryja wyprasza wam potrzebne łaski. Niech błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński będzie dla was przewodnikiem na waszych kapłańskich drogach. – powiedział Bp Marek Solarczyk do czterech kapłanów Diecezji Radomskiej, którzy dziś przyjęli święcenia w stopniu prezbiteratu.

Nowi kapłani Diecezji Radomskiej to:

Ks. Damian Gajownik z parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Szydłówku.

Ks. Filip Kochanowski z parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Opocznie.

Ks. Emil Komorek z parafii Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Jasionnej.

Ks. Artur Spasiński z parafii Świętej Faustyny Kowalskiej w Groszowicach.

ks. Artur Spasiński z parafii Świętej Faustyny Kowalskiej w Groszowicach.

Data święceń – 28 maja – to liturgiczne wspomnienie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, a także dzień rocznicy święceń kapłańskich bp. Marka Solarczyka (30. rocznica) i bp. Piotra Turzyńskiego (34. rocznica).

Na początku Eucharystii bp Marek powiedział:

Drodzy synowie! Wielka radość w całym Kościele radomskim! Wielka duma, radość i przejęcie u waszych najbliższych. Wielka radość w sercach tych, którzy tu się zgromadzili, którzy byli i są przewodnikami i towarzyszami wiary i waszej drogi do kapłaństwa, a od dzisiaj – drogi w kapłaństwie. W tym dniu, kiedy Kościół w Polsce po raz pierwszy liturgicznie przywołuje wstawiennictwa błogosławionego Stefana Kardynała Wyszyńskiego, w dniu, w którym wielu przeżywa swoją rocznicę święceń – a warto wspomnieć, że 50 lat temu z rąk kardynała, dziś błogosławionego Stefana, święcenia przyjął dziś błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko. Życzymy wam, aby ten moment był wyjątkowym potwierdzeniem waszego pragnienia świętości i umocnienia na tej drodze; drodze, która uświęci was, a przez waszą posługę będzie uświęceniem dla tych, dla których będziecie wypełniać swoje posługiwanie. – powiedział bp Marek.

Bp Marek Solarczyk, wprowadzenie:

W homilii Biskup Marek również przywołał postać bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i jego umiłowanie Maryi.

Drodzy synowie! To jest czas, o którym myśleliście, za którym tęskniliście, czas, który dziś prowadzi was w wyjątkowe tajemnice kapłaństwa jako prezbiterów, w tajemnice Chrystusa Zbawiciela. […] Nie trzeba nikogo przekonywać, kim była Maryja dla bł. kard. Wyszyńskiego. Przywołujemy orędownictwa Maryi, która przyniosła światu jedynego, najwyższego kapłana Jezusa Chrystusa. Niech ono przyniesie jak najpiękniejsze owoce, niech was uświęci i niech przez was umocni i rozwinie te dzieła, które Pan Bóg w obecnym czasie nam zawierza i przez nas chce uobecnić w naszej diecezji. Niech Maryja wyprasza wam potrzebne łaski. Niech błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński będzie dla was przewodnikiem na waszych kapłańskich drogach. – powiedział Biskup Radomski.

Bp Marek Solarczyk, homilia:

Wśród elementów liturgii najważniejszym jest nałożenie rąk na głowę wyświęcanego kapłana. Ten starożytny gest wykonali w ciszy – prócz Biskupa Marka – również biskup Piotr Turzyński oraz obecni na liturgii kapłani; m.in. księża profesorowie radomskiego seminarium, proboszczowie rodzinnych parafii kandydatów i duszpasterze z parafii praktyk diakońskich. Następnie bp Marek wypowiedział modlitwę święceń, po czym nowym kapłanom osobiście zmienił sposób noszenia stuły z diakońskiej (przewieszonej na skos przez lewe ramię) z na ten właściwy prezbiterom, a nowi kapłani dopełnili strój mszalny zakładając ornaty.

Po zakończeniu liturgii święceń nowi kapłani stanęli obok Biskupa Radomskiego i sprawowali Eucharystię jako koncelebransi.

Na zakończenie w imieniu nowo wyświęconych przemówił ks. Filip Kochanowski.

Ks. Filip Kochanowski, podziękowanie:

Przed błogosławieństwem życzenia nowo wyświeconym kapłanom wypowiedział bp Marek Solarczyk.

Bp Marek Solarczyk, życzenia:

W niedzielę w swoich rodzinnych parafiach neoprezbiterzy odprawią pierwsze Msze święte (prymicje). Niebawem bp Marek Solarczyk pośle ich na pierwsze parafie.

Failed to get data. Error: