Do tronu Matki Bożej Różańcowej

13. Pielgrzymka Rodziny Różańcowej do Wysokiego Koła. Foto: ks. S. piekielnik / www.diecezja.radom.pl

„Nie odwaga, nie broń, nie dowódcy, ale Maryja Różańcowa uczyniła nas zwycięzcami”. – te słowa zwycięzców spod Lepanto przypomniał bp Piotr Turzyński podczas XIII. Pielgrzymki Rodziny Różańcowej Diecezji Radomskiej do Wysokiego Koła. Mimo pandemii do sanktuarium Matki Bożej Różańcowej przyjechało ponad tysiąc pątników.

Pielgrzymka odbyła się tradycyjnie w pierwszą sobotę października.

– Przede wszystkim Panu Bogu dziękujemy, że mogliśmy się spotkać, mimo warunków pandemicznych. Na wysokolskich błoniach zgromadziło się ponad tysiąc osób. Żywy Różaniec jest duchową siłą i zapleczem Kościoła. Przed nami kolejny rok, który chcemy przeżyć pod hasłem: „Żywy Różaniec w jedności z Ojcem Świętym i Kościołem”. Dlatego zwracamy uwagę na te intencje, które podpowiada nam papież Franciszek. On mówi: Słuchacie o co proszę na audiencjach, także środowych. On daje nam konkretne intencje do omodlenia. I my wsłuchujemy się w ten głos papieża – mówi ks. kan. Szymon Mucha, kustosz sanktuarium MB Królowej Różańca Świętego w Wysokim Kole i moderator Żywego Różańca w Diecezji Radomskiej.

Ks. Szymon Mucha, powitanie:

Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. na placu różańcowym. Eucharystii przewodniczył biskup Piotr Turzyński. W homilii przypomniał morską bitwę pod Lepanto (1571 r.), która dała początek liturgicznemu wspomnieniu Matki Bożej Różańcowej.

– „Nie odwaga, nie broń, nie dowódcy, ale Maryja Różańcowa uczyniła nas zwycięzcami”. Takie słowa wenecjanie napisali na ścianie kaplicy dedykowanej MB Różańcowej po zwycięstwie nad tureckimi okrętami pod Lepanto (1571). – przypomniał bp Turzyński.

Bp Piotr Turzyński, homilia:

Modlitewne spotkanie u tronu Matki Bożej Różańcowej rozpoczęło się porannym śpiewem „Godzinek ku czci Niepokalanego Poczęcia NM Panny”. Był wspólny Różaniec, okazja do spowiedzi oraz konferencja, którą wygłosił ks. Marek Kucharski, proboszcz parafii pw. Zygmunta w Szydłowcu.

Pielgrzymka była też okazją do podziękowań dla jubilatów, którzy w Żywym Różańcu są od 25. i 50. lat. Bp Turzyński wręczył jubilatom okolicznościowe dyplomy i udzielił pasterskiego błogosławieństwa.

Pielgrzymka odbyła się z zachowaniem bezpieczeństwa sanitarnego.

Failed to get data. Error: