Diecezja Radomska oferuje pomoc dla DPS w Niedabylu

Dom Pomocy Społecznej w Niedabylu. Foto: DPS Niedabyl

Kuria Diecezji Radomskiej jest w stałym kontakcie z władzami powiatu białobrzeskiego, które koordynują sytuację kryzysową w Domu Pomocy Społecznej w Niedabylu koło Białobrzegów.

– Od samego rana jesteśmy w kontakcie z władzami powiatu, które koordynują sytuację kryzysową w Domu Pomocy Społecznej w Niedabylu. Chcemy, jako diecezja pomoc podopiecznym i personelowi. Określono wstępnie pewne obszary współpracy. Chodzi o pomoc przez kolejne dni, nawet tygodnie. – mówi ks. Szymon Pikus, ekonom Diecezji Radomskiej.

W  DPS przebywa obecnie 66 mieszkańców i 15 pracowników. U 60 osób testy wykazały zakażenie koronawirusem. W całym domu obowiązuje kwarantanna, a nad bezpieczeństwem mieszkańców czuwa Policja.

Jak informuje dyrekcja DPS, na najbliższe dni środki są zapewnione. Jednak najpoważniejsze problemy dotyczą personelu i opiekunów chorych. Pracownicy, ci, którzy są jeszcze zdrowi, od kilku dni są stale w placówce. Pracują bez wytchnienia w dużym stresie.

– Apelujemy wraz z samorządem powiatu białobrzeskiego, do osób gotowych udzielić wsparcia personelowi w ich heroicznej służbie. Kuchnia, opiekunowie, pielęgniarki. Przynajmniej po 2 osoby z tych kategorii, za wynagrodzeniem. – dodaje ks. Pikus.

Stan zdrowia osób zarażonych jest dobry, choroba ma przebieg łagodny. Nie jest konieczna na tę chwilę hospitalizacja mieszkańców. Na bieżąco dowożona jest żywność. Są środki sanitarne. Placówka od wojewody mazowieckiego otrzymała kombinezony, maski, rękawice i okulary. Jest zadeklarowana dalsza pomoc.

Najpoważniejszy problem to personel medyczny i opiekunowie podopiecznych. Między innymi o tym w poniedziałek z władzami powiatu będzie rozmawiał przedstawiciel bp. Henryka Tomasika.