Dzieci z „Bajki” na piernikowych warsztatach

640
Piernikowe warsztaty. Foto: Paulina Zalewska / "Bajka"

Zimowo-świąteczny sezon na pierniki podopieczni Centrum Nauki i Zabawy „Bajka” Caritas Diecezji Radomskiej rozpoczęli od interaktywnych warsztatów historycznego wypieku piernika. Spotkanie odbyło się w pracowni Efektu Domina Kulczyk Foundation w Warszawie.

Warsztaty poprowadzili „Mistrz Piernikarski” i „Wiedźma Korzenna”.

– Na początkowo nasi podopieczni złożyli przysięgę i przystąpili do Cechu Piekarzy. Później poznali składniki tradycyjnego ciasta i recepturę sprzed 500 lat. Następnie zabrali się do wypieku i strojenia pierników. Całość prowadzili animatorzy z Muzeum Żywego Piernika z Torunia ubrani w stroje nawiązujące do odzieży rzemieślników piekarskich z XVI wieku. – mówi Paulina Zalewska, kierownik CNiZ „Bajka”.

Każdy piernik wykonany przez podopiecznych „Bajki” jest niepowtarzalny i kreatywny.

– Czas pierniczków w „Bajce” jest magiczny. Czuć zapach świąt, jest fajna zabawa, mnóstwo uśmiechu i radości – mówi Natalia, jedna z podopiecznych „Bajki”.

Kontynuacją piernikowych warsztatów są zajęcia w „Bajce”, na których dzieci wykorzystują poznane techniki przygotowania, wypieku i ozdabiania pierniczków. W czasie pracy nad piernikami nie brakuje rozmów o Świętach Bożego Narodzenia, uśmiechu i dobrej zabawy.

– Wyjazd był niesamowitym przeżyciem i świetną lekcją, a zdobyta wiedza i umiejętności wykorzystywane na naszych bajkowych zajęciach. – dodaje pani Paulina.


Zdjęcia: Paulina Zalewska