Dziękczynienie za osoby życia konsekrowanego

Bp Marek Solarczyk. Błogosławieństwo gromnic. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Z okazji Święta Ofiarowania Pańskiego i Dnia Życia Konsekrowanego Bp Marek Solarczyk przewodniczył Mszy św. w radomskiej katedrze. We wspólnej modlitwie brali udział przedstawiciele wszystkich form życia konsekrowanego posługujących w naszej diecezji.

Dzień Życia Konsekrowanego Bp Marek Solarczyk rozpoczął od wizyty w Skaryszewie, gdzie odprawił Mszę  św. w klasztorze Sióstr Klarysek. To jedyny w naszej diecezji zakon klauzurowy.

Druga część obchodów tego dnia to popołudniowa Msza św. w radomskiej katedrze. Wzięli w niej udział przedstawiciele zakonów męskich i żeńskich mające swoje domy zakonne w naszej diecezji, jak również członkowie instytutów świeckich, dziewice i wdowy konsekrowane.

Liturgia rozpoczęła się od pobłogosławienia gromnic i procesji do ołtarza. Świeca gromniczna towarzyszy chrześcijanom w najważniejszych momentach życia: od chrztu, poprzez pierwszą Komunię Świętą, bierzmowanie i sakrament małżeństwa aż do śmierci. To światło Chrystusa, które obecne jest również życiu osób konsekrowanych. Błogosławiąc przyniesione świece bp Marek wypowiedział słowa modlitwy, w której prosił:

– „Boże, źródło wszelkiego światła,… pokornie Cię błagamy, pobłogosław te świece i przyjmij prośby swojego ludu, który się zgromadził, aby je nieść ku Twojej chwale; spraw, niech drogą cnót dojdzie do światłości bez końca”.

W homilii Biskup Radomski mówił o powołaniu do życia konsekrowanego wpisanym w tajemnicę ofiarowania się Panu Bogu. Przypomniał znaczenie rad ewangelicznych, których realizacje podejmują osoby życia konsekrowanego składając śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Nawiązując do czytania z Księgi proroka Malachiasza powiedział:

– Stajemy wobec Boga, aby prosić: „Oczyść mnie”. Stajemy z całym bogactwem naszego życia, naszych doświadczeń, naszych powołań… tego wszystkiego co trwa w nas niejednokrotnie od dziesięcioleci. Ale stajemy z całą ufności i pokorą. Modlimy się: „Oczyść mnie, aby to co jest tajemnicą Twojego życia i ma się wyrazić w moim powołaniu, było sprawiedliwe, aby dotykało, niosło, wyrażało to co jest Twoim darem, Boże!”. – mówił biskup i dodał: – Dziękując za te dzieła, które dokonują się teraz, stajemy z takim pragnieniem, aby Bóg nas uświęcił, umocnił. Aby przez ten akt odnowienia ślubów, który uczynimy po homilii, dopełniło się to nowe jeszcze bardziej żywe i otwarte nasze przeżywanie rad ewangelicznych i ślubów ubóstwa, czystości i posłuszeństwa.

Bp Marek Solarczyk, homilia:

Obrzęd odnowienia ślubów zakonnych poprowadził o. Eugeniusz Augustyn, opat cystersów z Wąchocka.

o. Eugeniusz Augustyn OCist.

Za wspólnotę modlitwy podziękowały siostry. W podziękowaniu przypomniały słowa św. Jana Pawła II z adhortacji „Vita consecrata”: „Życie konsekrowane znajduje się w samym sercu Kościoła”.

– Życie konsekrowane jest wielkim darem Bożego miłosierdzia. Obecność Ekscelencji jako pasterza jednoczy nas we wspólnym budowaniu Królestwa Bożego. Dziękujemy za dar dzisiejszej modlitwy i tej budującej obecności oraz wezwania, by usłyszeć, przyjąć i wypełnić dar powołania. Ogarniamy modlitwą rozpoczętą posługę Jego Ekscelencji, ofiarując chwile radosne i trudy naszej codzienności za kapłanów i lud wierny, byśmy jako jeden Kościół, Oblubienica, z żywą wiarą i radosnym sercem dążyli do zjednoczenia z jedynym Oblubieńcem.

Siostry, podziękowanie:

Przed błogosławieństwem bp Marek powiedział:

– Ja wam serdecznie dziękuję. Dziękuję wam, każdemu z was w jakiejkolwiek jesteście formie życia konsekrowanego. Dziękuję za dzisiejszą modlitwę; dziękuję za waszą posługę na naszej ziemi radomskiej. Dziękuję za wasze wsparcie. Niech Bóg błogosławi. Niech ten dzień będzie dniem naszego jeszcze bogatszego pragnienia o to, aby w nas i przez nas świętość Boga się objawiała. – zakończył bp Marek.

Bp Marek Solarczyk, podziękowanie:

—-

Failed to get data. Error: