Dzień Chorego w radomskich szpitalach

Bp Marek Solarczyk przewodniczy Mszy św. w kaplicy Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. Dzień Chorego 2022. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

W przypadającym 11 lutego XXX. Światowym Dniu Chorego Bp Marek Solarczyk modlił się wraz z chorymi i personelem Radomskiego Szpitala Specjalistycznego i Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego.

O godz. 10.00 odwiedził Radomski Szpital Specjalisty. Na początku Mszy św. przywitał wszystkich ks. Mirosław Bandos, kapelan szpitala.

– W 30. rocznicę ustanowienia przez św. Jana Pawła II Światowego Dnia Chorego, spotykamy się w „sanktuarium cierpienia” – w naszym szpitalu. Witam wszystkich, którzy zgromadzili się, aby w sposób szczególny zanosić naszą modlitwę w intencji wszystkich chorych i cierpiących, za wszystkich przebywających w naszym szpitalu, wśród nich również biskupa Adam Odzimka. Trwajmy na drodze miłosierdzia przy ludziach, którzy cierpią – mówił ks. Mirosław Bandos.

Nawiązał również do hasła „Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny”, które w orędziu na tegoroczny Dzień Chorego zawarł papież Franciszek.

Ks. Mirosław Bandos, powitanie:

Bp Marek Solarczyk podziękował za posługę tym, którzy opiekują się chorymi w szpitalach i troszczą się o swoich bliskich w domach; podziękował również księżom kapelanom, których „posługa jest potwierdzeniem miłości Boga”.

– Stajemy w łączności z tymi, którzy uczestniczą w tajemnicy choroby i cierpienia; z tymi, którzy niosą pomoc, opiekę, otaczają miłością wykorzystując swoje doświadczenie i wiedzę, aby leczyć i wspierać chorych; z tymi, którzy jako bliscy i rodziny są włączeni w doświadczenie cierpienia. – powiedział bp Marek i zachęcił do wspólnej modlitwy.

W homilii Biskup Radomski nawiązał do odczytanego fragmentu Ewangelii o cudzie w Kanie Galilejskiej i przywołał wstawiennictwa Najświętszej Maryi Panny z Lourdes.

– Niech Maryja, uzdrowienie chorych, będzie Opiekunką naszej wrażliwości, naszej wytrwałości i naszej wiary, że Bóg objawia i dotyka mocą swojego życia i swojej miłości tych, których mu zawierzamy. Prosimy z całą nadzieją o zdrowie. Prosimy z wielką ufnością, o to aby w tych wszystkich doświadczeniach, byli otoczeni mocą Boga i Bożej łaski, aby nie tracili nadziei. Prosimy o wytrwanie dla tych, którzy pielęgnują i leczą. I o wrażliwość i zrozumienie dla tych, którzy tworzą to wszystko, co może pomóc, aby człowiek potrzebujący pomocy ja otrzymał, we właściwy sposób był zaopiekowany. Maryjo, uzdrowienie chorych, módl się za nami! – zakończył bp Marek Solarczyk.

Bp Marek Solarczyk, homilia:

Po Mszy św. bp Marek poprowadził adorację i udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

W rozmowie z dziennikarzami bp Marek podzielił się refleksją na temat tajemnicy cierpienia i choroby. Wspominając osobę św. o. Pio zwrócił uwagę na wartość bycia blisko osób chorych.

Bp Marek Solarczyk:

Drugim punktem była spotkanie w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym. Tu również chorzy i personel szpitala mogli uczestniczyć we Mszy św., której przewodniczył bp Marek Solarczyk. Patronką kaplicy szpitalnej jest Najświętsza Maryja Panna z Lourdes.

Failed to get data. Error: