„Gaude, Mater Polonia” w radomskim seminarium

Dziewięciu alumnów I roku otrzymało indeksy. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

W piątek, 11 października, odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu. Trzydziesty rok akademicki rozpoczęło 54 alumnów, w tym 9 na pierwszym roku.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą o godzinie 10.00. Do wspólnej modlitwy wprowadził ks. Jarosław Wojtkun, rektor WSD w Radomiu.

Ks. Jarosław Wojtkun, wprowadzenie:

Liturgii przewodniczył i homilię wygłosił Bp Henryk Tomasik.

Dzisiaj prosimy Ducha Św., którego Tertulian nazywał trenerem męczenników, aby oświecił, umocnił i wręcz dokonał przemiany naszych serc, by każde nasze serce było sercem ucznia Chrystusa, który jest misjonarzem, by w każdym sercu zwyciężył duch Ewangelii, by każdy z nas złożył ofiarę także za tych, którzy są daleko od Chrystusa – mówił bp Tomasik.

Bp Henryk Tomasik, homilia:

Akademicka część inauguracji odbyła się w auli Jana Pawła II, a rozpoczęła się od hymnu „Gaude, Mater Polonia”, który zabrzmiał w radomskim seminarium po raz trzydziesty. Tradycyjną formułę otwierającą nowy rok akademicki wygłosił ks. Jarosław Wojtkun.

– Wkraczamy w nowy rok akademicki 2019/20 – trzydziesty rok funkcjonowania naszego seminarium. Zawierzamy ten czas Matce Bożej Niepokalanej – Patronce naszego seminarium i św. Janowi Pawłowi II. Quod bonum felix faustum fortunatumque sit! – zakończył rektor WSD w Radomiu.

Ks. Jarosław Wojtkun, wprowadzenie:

Dla alumnów rozpoczynających formację seminaryjną najważniejszym był moment złożenia przysięgi studenckiej. Uczynili to wobec Dziekana Wydziału Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego – ks. dr. hab. Sławomira Nowosada, prof. KUL. Stali się tym samym pełnoprawnymi studentami lubelskiej uczelni.

– Bardzo chcę życzyć studentom – tym z pierwszego roku w sposób szczególny – byście z taką pewnością wiary przyjmowali to co jest wam dawane, kiedy są studia, kiedy trzeba się uczyć, zdawać egzaminy, kiedy trzeba pójść do kaplicy (a trzeba pójść i to nie jeden raz dziennie), kiedy trzeba stanąć wokół ołtarza gdzie się dokonuje i uobecnia Tajemnica naszego zbawienia – centrum świata i całej ludzkiej historii. Niech wam to wszystko pięknie towarzyszy także po to, byście – na tyle na ile to jest wam dane – współtworzyli rzeczywistość Wydziału Teologii i naszego katolickiego uniwersytetu na następne 100, a może i 1000 lat. – życzył ks. Sławomir Nowosad.

Ks. Sławomir Nowosad:

Wykład inauguracyjny pt. „Bolesław Prus – serce serc” wygłosił ks. dr Grzegorz Głąb wykładowca literatury polskiej w KUL i radomskim seminarium.

Na koniec błogosławieństwa na nowy rok akademicki udzielili bp Henryk Tomasik i bp Piotr Turzyński.

– Chciałbym przypomnieć słowa naszego wielkiego misjonarza – ks. Marcelego Prawicy. Kapłan, który 45 lat spędził na misjach, bardzo lubił nasze seminarium, rozmowy z księżmi profesorami i alumnami. Naszym alumnom często powtarzał: „Idziecie do walki z Goliatem. Nie zmarnuje ani jednego dnia!”. – powiedział bp Tomasik.

Bp Henryk Tomasik, błogosławieństwo:

Failed to get data. Error: