GIELNIÓW – Parafia pw. bł. Władysława

• Wikariusz:
    • ks. mgr Michał Nachyła

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 8.00;
    • 12.00;
  • Święta zniesione:
    • 8.00;
    • 12.00;
  • Dni powszednie:
    • 6.30;

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Bochenka, Bród, Brzezinki, Drynia, Gałki, Gielniów, Góźdź, Huta, Kluczowa, Kolonia Brzezinki, Kotfin, Lelitek, Mechlin, Puszcza, Rozwady, Rożek, Snarki, Wywóz.
  • Odpusty:
    • bł. Władysława (niedziela po 21 września),
    • Nawiedzenia NMP (Rożek – 2 lipca),
    • Emaus (Rożek – wtorek Wielkanocny),
    • NMP Królowej Polski (Mechlin – 3 maja)
  • Dni adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • sobota i III Niedziela Adwentu
  • Kościoły filialne:
    • pw. Nawiedzenia NMP w Rożku,
      • Msza św. w niedziele o godz. 10.00
    • pw. NMP Królowej Polski w Mechlinie,
      • Msza św. w niedziele o godz. 14.00
  • Historia:

Na terenie dzisiejszej parafii Gielniów, w Brzezinkach, istniał przed 1382 r. kościół pierwotny pw. Świętego Krzyża oraz św. Apostołów Piotra i Pawła. Wkrótce kościół został przeniesiony, prawdopodobnie ok. 1413 r., do Gielniowa. W miejscowości tej kościół istniał już z pewnością w 1445 r., ufundowany przez Mściwoja Mszczuja, syna poprzedniego Mściwoja Mszczuja. Należy przypuszczać, że prawdopodobnie w tym czasie, to znaczy ok. 1445 r. powstała parafia Gielniów. W początkach XVI w. w mieście Gielniowie był kościół drewniany pw. Świętego Krzyża i św. Apostołów Piotra i Pawła. W 1626 r. Gielniów dotknęła zaraza, wówczas mieszkańcy prosili o wstawiennictwo Władysława z Gielniowa i zaraza ustąpiła. Po tym wydarzeniu zmieniono tytuł parafii na bł. Władysława z Gielniowa. W 1806 r. spłonęła drewniana świątynia. Obecny kościół murowany został wzniesiony w latach 1861–1866. Kościół jest trzynawowy, otynkowany. W 1706 r., w miejscu narodzin bł. Władysława, została wybudowana kapliczka. W parafii znajdują się też dwa kościoły filialne w Rożku i w Mechlinie. Pierwotna kaplica pw. Nawiedzenia NMP w Rożku została zbudowana w 1806 r. Obecna została zbudowana w 1896 r. staraniem ks. Józefa Gilewskiego. Znajduje się w niej ołtarz późnobarokowy i obraz Matki Bożej – Pieta. Wykonany został na desce w XVII w. Jest to wizerunek słynący łaskami. W 2005 r. odbyły się uroczystości z racji 500. rocznicy śmierci bł. Władysława z Gielniowa i 550. rocznicy powstania miasta. Obchodom przewodniczył Prymas Polski Józef kard. Glemp.

MAPA DOJAZDU: