GÓRA PUŁAWSKA – Parafia pw. św. Wojciecha

• Wikariusze:
    • ks. mgr Marcin Rębiś

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
  • Święta zniesione:
  • Dni powszednie:

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Bronowice, Dobrosławów, Góra Puławska, Góra Puławska Kol., Jaroszyn, Kajetanów, Klikawa, Kowala, Łęka, Nasiłów, Pachnowola, Sadłowice, Tomaszów.
  • Odpusty:
    • św. Wojciecha (23 kwietnia);
    • MB Bolesnej (15 września)
  • Dni adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • sobota i III Niedziela Adwentu
  • Kościół filialny:
    • w Nasiłowie;
      • Msza św. w niedziele o godz. 15.00
  • Historia:

Parafia Jaroszyn mogła istnieć już w XII w. Choć bardziej pewne jest stwierdzenie, że powstała – według pierwszej wzmianki historycznej – przed 1325 r. Kościół drewniany w miejscowości Jaroszyn wzmiankowany jest w 1326 r. Został zniszczony w 1687 r. Ze względu na częste wylewy Wisły świątynia została przeniesiona dalej od koryta rzeki. W 1738 r. została zniszczona przez powódź. Kolejny drewniany kościół został zbudowany trzy lata później na Górze Jaroszyńskiej. Obecny kościół, fundacji Augusta Aleksandra i Marii Czartoryskich, zbudowano w latach 1768–1779. Dedykował go 7 VI 1895 r. bp Antoni Ksawery Sotkiewicz. Proboszczem ówczesnej parafii w latach 1797–1800 był ks. Franciszek Zabłocki, znany komediopisarz epoki oświecenia. Kościół został znacznie zniszczony podczas I i II wojny światowej. Odbudowano go w latach 1945–1948 staraniem ks. Władysława Zdąbłasza. Świątynia została zbudowana na planie krzyża greckiego. Jej główna elewacja jest typu palladiańskiego. Fundamenty oraz ściany zbudowane są z kamieni i cegieł ceramicznych. W elewacji kościoła na uwagę zasługują doryckie pilastry, które zdobią wschodnią, zachodnią i północną ścianę. Wnętrze kościoła jest jednoprzestrzenne, otwarte na kaplicę. Ołtarz główny i boczne wykonane są w stylu klasycystycznym. Najstarszym zachowanym elementem pierwotnego wystroju kościoła są drzwi do skarbca pochodzące z 1776 r. Na terenie parafii, we wsi Bronowice, urodziła się w 1899 r. znana pisarka i działaczka społeczna Ewa Szelburg-Zarembina, a jej rodzice brali ślub w kościele w Górze Puławskiej.

MAPA DOJAZDU: