Dziś, 6 stycznia, zostaną zainaugurowane uroczystości 600-lecia Jastrzębia. Centralne uroczystości jubileuszowe odbędą się 24 czerwca, w uroczystość św. Jana Chrzciciela – patrona parafii Jastrząb.
Jubileuszowe obchody rozpoczną się 6 stycznia od uroczystej sesji Rady Gminy zorganizowana z okazji 600-lecia powstania miejscowości Jastrząb i Mszy św.
– Sesja odbędzie się o godz. 14.00 w Publicznej Szkole Podstawowej w Jastrzębiu. Później, o godz. 16.00, będzie celebrowana Msza święta w kościele pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Jastrzębiu. – mówi ks. kan. Zbigniew Tuchowski, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Jastrzębiu.
Centralne uroczystości obchodów 600-lecia Jastrzębia odbędą się 24 czerwca, w uroczystość narodzin św. Jana Chrzciciela, czyli w odpust parafialny.
Jastrząb został założony w pierwszym dziesięcioleciu rządów biskupich w Krakowie Wojciecha Jastrzębca; ten objął to biskupstwo w 1412 r. W Jastrzębiu stał drewniany dwór biskupi. Miasto Jastrząb lokował (lub ją ponowił) krakowski biskup Zbigniew Oleśnicki. On też przeniósł parafię z pobliskich Gąsaw do Jastrzębia w 1434 r. i w roku następnym postawił drewniany kościół pw. św. Jana Chrzciciela, który miał poświęcić w 1435 r.
Drewniany kościół w Jastrzębiu spłonął w 1676 r., ale już w roku następnym, na miejscu spalonego, dzięki staraniom i funduszom parafian została wybudowana nowa murowana świątynia. W 1820 r. kościół był już bardzo zniszczony, ale dopiero w 1869 r. poddano go remontowi. Coraz wyraźniej była też dostrzegana potrzeba budowy nowego kościoła. Stało się to możliwe dopiero na początku XX w. Budowę rozpoczęto w 1909 r. Kontynuowali ją kolejni proboszczowie: ks. Leon Tarło, ks. Leon Wojciechowski i ks. Wincenty Michalski. Obecny kościół składa się z prezbiterium i zakrystii pochodzących z XVII w. i dwudziestowiecznej nawy głównej z transeptem. Dedykacji kościoła dokonał bp Paweł Kubicki 25 VIII 1931 r. Kolejne przebudowy miały miejsce w latach czterdziestych i pięćdziesiątych XX w. staraniem ks. Piotra Figurskiego.
W kościele znajduje się malowany na desce obraz Matki Bożej Bolesnej z XVI-XVII w. Został on przeniesiony do Jastrzębia z drewnianego kościoła w Gąsawach. Obraz uważany był za cudowny, a liczne wota świadczyły o dawnym kulcie.
W należącej do parafii wsi Kuźnia wychowywał się bł. ks. Bolesław Strzelecki.
O parafii w Jastrzębiu: