„Jak to jest na parafii”, czyli praktyki duszpasterskie diakonów

Diakoni 2021. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Od 20 lutego 5 diakonów Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu rozpoczęło parafialne praktyki duszpasterskie.

O wartości praktyk mówi ks. Marek Adamczyk, były proboszcz parafii pw. św. Jadwigi w Radomiu, a obecnie rektor WSD w Radomiu.

– Patrzę na to z perspektywy podwójnego doświadczenia. Pierwsze to doświadczenie proboszcza. u którego przez ostatnie lata co roku był diakon na praktyce. Widziałem wielką wartość tych praktyk, polegającą na tym, że ktoś z dużą wiedzą teoretyczną, po solidnych długich studiach filozoficzno-teologicznych, wchodził w konkretną pracę, w konkretne grupy i wspólnoty. Odnosiłem wrażenie, że dla diakonów to jest wielka radość, bo lata przebyte w seminarium spowodowały swoisty post. Koncentrowali się na teorii, a tęsknili za namacalnym kontaktem z ludźmi. – mówi ks. Marek Adamczyk w rozmowie dla „Gościa Niedzielnego”..

Zadania diakonów podczas praktyk duszpasterskich wynikają z przyjętych święceń, a także od charakteru parafii. Będą głosili kazania, udzielać chrztu, błogosławić małżeństwa i prowadzić pogrzeby, a także pełnić dyżury w kancelarii oraz prowadzić grupy formacyjne.

– Diakoni często pierwszy raz mówią kazania do dużych grup wiernych i potem w zakrystii, na plebanii bądź w indywidualnych spotkaniach mogą usłyszeć, jak przyjmowane jest ich słowo. Na praktyce jest także doświadczenie wejścia w konkretne wspólnoty, w ich życie, w ich rytm formacyjny, nie na moment, na jedno spotkanie, ale na kilka miesięcy, gdzie także diakon nimi jakoś kieruje, opiekuje się nimi. I to jest doświadczenie bardzo konkretnych relacji międzyludzkich, które są wplecione w rytm życia duchowego, modlitwy, formacji. Często się zdarza, że osoby spotkane na praktykach towarzyszą potem podczas święceń kapłańskich diakona, prymicji, a później już w dalszej drodze księdza. – mówi rektor WSD w Radomiu.

Diakoni odbywają praktyki w następujących parafiach:

• dk. Damian Gajownik – parafia św. Stefana w Radomiu (Idalin);
  • dk. Filip Kochanowski – parafia św. Jadwigi Królowej w Radomiu (Os. Akademickie);
  • dk. Emil Komorek – parafia św. Zygmunta w Szydłowcu;
  • dk. Artur Spasiński – parafia Wniebowzięcia NMP w Orońsku;
  • dk. Krystian Wieteska – parafia św. Wacława w Radomiu (Stare Miasto).

Diakoni rozpoczęli praktyki duszpasterskie w niedzielę, 20 lutego, a zakończą ją również w niedzielę, 15 maja. Po zakończeniu praktyk czekają ich obrony prac magisterskich, rekolekcje i święcenia kapłańskie; te odbędą się w sobotę, 28 maja.