Wieczór poświęcony bł. ks. Janie Masze

Kadr z filmu promującego spektakl "Hanik 1257".

Wyższe Seminarium Duchowne w Radomiu oraz Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” zapraszają w sobotę, 26 lutego, na wieczór poświęcony błogosławionemu księdzu Janie Masze.

– Młodzi z teatru „Cordis” z Jastrzębia-Zdroju pragną przybliżyć nam postać błogosławionego księdza Jana Machy. Zapraszamy szczególnie młodych zainteresowanych ewangelizacją przez sztukę teatralną. – mówi ks. Marek Adamczyk, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu.

Zaplanowano dwa spektakle: o godz. 17.00 i 19.15. Wstęp jest wolny, ale organizatorzy proszą o wcześniejszą rezerwację miejsc (al. Krzysztof Zając, tel. +48 697 089 552).

„Hanik 1257” to wzruszająca opowieść życiu i męczeńskiej śmierci bł. ks. Janie Masze (w rodzinie nazywano go zdrobniale „Hanik”), młodym śląskim kapłanie, którego posługa duszpasterska trwała jedynie 1257 dni. Urodził się w 1914 r. w Chorzowie, święcenia kapłańskie przyjął 25 czerwca 1939 r. w Katowicach. W czasie II wojny światowej został członkiem polskiego podziemia, gdzie zaangażował się w pracę charytatywną dla śląskich rodzin. Gestapo aresztowało go w listopadzie 1941 r. i skazano na karę śmierci; wyrok wykonano krótko po północy 3 grudnia 1942 r.

Teatr „Cordis” – to ewangelizacyjny teatr tańca, który istnieje od 2009 r. przy parafii NMP Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Jastrzębiu-Zdroju.

Pomiędzy spektaklami organizatorzy zapraszają na pokaz ośmiominutowego filmu niemego z towarzyszeniem tapera, zrealizowanego w 1938 r., na którym dwukrotnie pojawia się ksiądz Macha oraz na film dokumentalny „Bez jednego drzewa las lasem zostanie” (reż. Dagmara Drzazga), który przybliża postać ks. Jana Machy. Będzie także możliwość obejrzenia wystawy o błogosławionym kapłanie, przygotowanej przez Panteon Górnośląski w Katowicach.

• Program:
    • Godz. 17.00 – Hanik 1257 – spektakl Teatru „Cordis” z Jastrzębia-Zdroju
    • Godz. 18.00 – Projekcja archiwalnego filmu z bł. ks. Janem Machą. Seans z towarzyszeniem tapera
    • Godz. 18.10 – Bez jednego drzewa las lasem zostanie – projekcja filmu dokumentalnego w reż. Dagmary Drzazgi
    • Godz. 19.15 – Hanik 1257 – spektakl Teatru „Cordis” z Jastrzębia-Zdroju