KAŁKÓW-GODÓW – Parafia pw. św. Maksymiliana Kolbe – Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej

Kościół w Kałkowie-Godowie

KONTAKT:

DUSZPASTERZE:

• Proboszcz:
    • ks. kan. mgr Zbigniew Stanios – kustosz
  • Wikariusze:
    • ks. Marek Michał Kiełbasa
    • ks. Ryszard Witek
    • ks. mgr Rafał Michał Pietrasiak
  • Pomoc duszpasterska:
    • ks. Paweł Bolibok SFCHP
  • Rezydenci:
    • ks. mgr Stanisław Marian Dębowski
  • Kapelan Hospicjum oraz DPS:
    • ks. Marcin Kalbarczyk

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 8.00;
    • 10.00;
    • 12.00;
    • 15.30 (w okresie letnim – 18.00)
  • Święta zniesione:
    • 8.00;
    • 12.00;
    • 17.00 (w okresie letnim – 18.00)
  • Dni powszednie:
    • 7.00;
    • 12.00;
    • 18.00 (w okresie zimowym – 7.00; 17.00)

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Godów, Kałków, Szeligi.
  • Odpusty:
    • św. Maksymiliana (14 sierpnia),
    • Wniebowzięcia NMP (15 sierpnia),
    • MB Bolesnej (druga niedziela września)
  • Dzień adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • 9 grudnia oraz adoracja wieczysta w kaplicy Najświętszego Sakramentu
  • Kościoły filialne:
    • pw. św. Maksymiliana w Kałkowie,
      • Msze św. w dniu odpustu – 8.00
    • pw. św. Ojca Pio w Godowie,
      • Msza św. w każdy piątek o godz. 12.00 dla uczestników warsztatów terapii zajęciowej
    • pw. Miłosierdzia Bożego w Kałkowie (eremy),
      • Msza św. w odpust Miłosierdzia Bożego w II Niedzielę Wielkanocną o godz. 15.00 oraz w każdą pierwszą sobotę miesiąca o godz. 15.00
  • Domy zakonne:
    • Zgromadzenie Sióstr Służek NMP Niepokalanej, kaplica,
      • T: +48 41 272 17 30
    • Instytut Sióstr Oblatek Serca Jezusa, kaplica,
    • Stowarzyszenie Wspólnota Braci Chrystusa Cierpiącego, kaplica,
      • T: +48 41 272 18 44
  • Historia:

W 1967 r. wikariusz parafii Krynki ks. Czesław Wala stworzył w Kałkowie wraz z parafianami punkt katechetyczny w gospodarskiej szopie. Po czterech latach 14 VI 1971 r. została wybudowana i pobłogosławiona kaplica pw. bł. Maksymiliana Kolbe. Władze komunistyczne stwarzały liczne trudności w funkcjonowaniu tego ośrodka duszpasterskiego, a miejscowa ludność niejednokrotnie stawała w obronie kaplicy. Parafia w Kałkowie została erygowana w 1981 r. z wydzielonych wiosek parafii Krynki. Pierwszym proboszczem został mianowany ks. Czesław Wala. Wiosną 1982 r. rozpoczęto budowę kościoła.

22 V 1983 r. sprowadzono do Kałkowa kopię obrazu Matki Bożej z Lichenia. Kościół dolny został poświęcony w 1984 r. przez bp. Stanisława Sygneta. Kościół górny pw. św. Maksymiliana Kolbe został poświęcony w 1988 r. przez bp. Mariana Zimałka. Wówczas też wprowadzono do tej świątyni obraz Matki Bożej Królowej Polski. Uroczystej intronizacji obrazu połączonej z nałożeniem ozdobnych sukienek dokonano w 1993 r. pod przewodnictwem bp. Edwarda Materskiego. Kościół powstał wg zamysłu architektonicznego ks. Czesława Wali, konstr. inż. Romana Wdowicza z Kielc, pod nadzorem technicznym Daniela Jana Zawłockiego z Krynek. Jest budowlą dwupoziomową, wzniesioną z czerwonej cegły i kamienia. W 2004 r. bp Zygmunt Zimowski ustanowił w Kałkowie-Godowie sanktuarium diecezjalne. Jednym z najważniejszych wydarzeń w historii sanktuarium była koronacja obrazu Matki Bożej papieskimi koronami, które zostały pobłogosławione przez Ojca Świętego Benedykta XVI 29 VIII 2007 r. Uroczystość koronacji odbyła się 15 IX 2007 r. pod przewodnictwem Prymasa Polski Józefa kard. Glempa z udziałem ok. trzydziestu tysięcy wiernych. W ramach działalności duszpasterskiej przy sanktuarium utworzono m.in. ośrodek rekolekcyjno-wypoczynkowy „Eremy”, hospicjum, dom ludzi starszych, wioskę dzieci niepełnosprawnych, misterium Męki Pańskiej.

MAPA DOJAZDU: