RADOM – Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

• ks. mgr Krzysztof Kwiatkowski
  • Rezydent:

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
  • Święta zniesione:
  • Dni powszednie:

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Ulice Radomia: Bakalarza, Beina, Bełżeckiego, Beneta, Botaniczna, Chmielińskiego, Cygańska, Egejmana, Energetyków, Esperanto, Gackiego, Gierymskich, Gołębiowska (nr od 75 do końca, od nr 92 do końca), Gryczana, Hempla, Hermanowicza, Jarosza, Kędzierskiego, Koralowa, Kozienicka, Królikowskiego, Krzywickiego, Makowa, Małopolska, Pacyńska, Podkańskiego, Podleśna, Północna, Skowrońskiego, Twarda, Wiśniewskiego, Zamenhoffa, Zwolińskiego, Żółkiewskiego;
    • Miejscowości: Rajec Poduchowny, Rajec Szlachecki, Nowa Wola Gołębiowska, Stara Wola Gołębiowska.
  • Odpusty:
    • Podwyższenia Krzyża Świętego (14 września),
    • MB Królowej Polski (3 maja)
  • Dzień adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • piątek III Tygodnia Adwentu
  • Historia:

Pierwszy drewniany kościół w Rajcu, przerobiony z baraku, został wybudowany w 1945 r. staraniem ks. Stanisława Sikorskiego na pastwiskach podarowanych przez mieszkańców Brzustówki i Gołębiowa. Parafia została erygowana 6 IX 1947 przez bp. Jana Kantego Lorka. Obecny kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, wg projektu arch. Władysława Pieńkowskiego i konstr. Andrzeja Wlazło, został zbudowany w latach 1976–1981 staraniem ks. Jana Stępnia. Bp Walenty Wójcik 30 IV 1978 r. poświęcił kamień węgielny pod budowę kościoła. Świątynia została zbudowana z czerwonej cegły i piaskowca, jest budynkiem dwupoziomowym. Dedykacji kościoła dokonał bp Edward Materski 28 VIII 1983 r.

MAPA DOJAZDU: