Kapłański Dzień Pokutny przed Wielkim Postem

1446
O. Marcin Klamka CSsR. Kapłański Dzień Pokuty - 2020. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

„Trzeba zacząć od oczyszczenia siebie, zanim będzie się oczyszczało innych” – te słowa św. Grzegorz z Nazjanzu przyświecały tegorocznemu spotkaniu kapłanów Diecezji Radomskiej, które w poniedziałek przed Środą Popielcową odbyło się w radomskim seminarium. Kapłański Dzień Pokutny poprowadził redemptorysta o. Marcin Klamka.

O znaczeniu Dnia Pokutnego mówi bp Henryk Tomasik:

– Dobrze przeżywana wiara ma wymiar wspólnotowy. Wiara każdego z nas prowadzi do wspólnoty, wspólnoty chrześcijańskiej, parafii, diecezji. Kapłani też mają taką wspólnotę – wspólnotę kapłańską, którą nazywamy prezbiterium diecezjalnym. Dobrze przeżywana wiara kapłana prowadzi do wspólnoty, by razem modlić się i Panu Bogu dziękować za Jego miłosierdzie, za tajemnicę odkupienia, za nasze kapłaństwo. Jesteśmy tylko ludźmi i także klękamy przed Najświętszym Sakramentem, przepraszając Pana Boga za nasze słabości, błędy i prosimy o siłę potrzebną do tego, aby czas Wielkiego Postu, czas przemiany, refleksji nad Bożym miłosierdziem, nad tajemnicami zbawienia był czasem owocnym. Także owocnym w posługę kapłańską. – powiedział Pasterz Diecezji Radomskiej.

Biskup prosi również wszystkich wiernych o modlitwę w intencji kapłanów.

– Bardzo prosimy wszystkich o modlitwę w intencji kapłanów. W tych czasach, gdy jest tak dużo ataków na Kościół, często nieprawdziwych, nie wszystko jest wymyślone. Stąd jest nasza współpraca, przede wszystkim wzajemna modlitwa. I o taką modlitwę bardzo proszę was wszystkich, siostry i bracia. – zachęca bp Tomasik.

Dzień Pokutny dla kapłanów Diecezji Radomskiej poprowadził redemptorysta o. Marcin Klamka, rekolekcjonista, były wykładowca dogmatyki i formator kleryków w seminarium redemptorystów, a obecnie proboszcz parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Skarżysku Kamiennej.

Pierwszą częścią spotkania była konferencja. O. Marcin Klamka przypomniał w niej o najważniejszych elementach życia kapłańskiego, takich jak modlitwa, Eucharystia, celibat czy troska duszpasterska o wiernych.

– Sprywatyzowaliśmy się w naszym wewnętrznym podejściu do modlitwy i sumienia. Jesteśmy specjalistami od sumienia, szkoda, że cudzego, a nie własnego. Kiedy zaczyna brakować modlitwy, człowiek próbuje czymś zapełnić pustkę własnego serca. Jako kapłani zawsze powinniśmy iść razem ze wspólnotą. Trzeba słuchać ludzi, co mają do powiedzenia. Jako księża mamy receptę na wszystko, a gdy jeszcze przed naszym nazwiskiem pojawia się jakiś tytuł, to już nie ma z nami żadnej dyskusji. Dlatego zacząłem więcej milczeć i bardziej słuchać – mówił redemptorystka.

Podkreślił również wartość celibatu jako ofiary.

– Młody człowiek po ukończeniu seminarium duchownego bierze w pakiecie celibat razem ze święceniami diakonatu i mówi „jakoś to będzie”. Gdy mamy lat 40 i patrzymy na szczęście swoich uczniów, gdy błogosławimy ich małżeństwa, tak naprawdę dociera dopiero do nas wielkość ofiary, którą złożyliśmy, i która jest potrzebna Chrystusowi i Kościołowi – dodał.

Drugą częścią spotkania była Adoracja Najświętszego Sakramentu połączona z rachunkiem sumienia i możliwością spowiedzi sakramentalnej.

W Dniu Pokutnym wzięło udział ponad 200 kapłanów. Spotkanie wpisuje się w przeżywany w Kościele w Polsce w pierwszy piątek Wielkiego Postu Dzień modlitwy i pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich. Ta inicjatywa Konferencji Episkopatu Polski jest odpowiedzią na apel Ojca Świętego.

Kapłański Dzień Pokutny w Diecezji Radomskiej ustanowił abp Zygmunt Zimowski, trzeci Biskup Radomski.

 
Failed to get data. Error:
Quota exceeded for quota metric 'All requests' and limit 'All requests per day' of service 'photoslibrary.googleapis.com' for consumer 'project_number:388991581708'.