Rozważania „Na szczycie”

629
Rozważania "Na szczycie". Grafika: klerycy WSD w Radomiu

Od najbliżej soboty do Wielkanocy na stronach radomskiego seminarium i naszej diecezji będą publikowane filmy z rozważaniami do niedzielnych czytań mszalnych. Przygotowali je m.in. bp Marek Solarczyk, bp Piotr Turzyński oraz księża z radomskiego seminarium.

Rozważania będą się ukazywać każdej soboty o godz. 18.00 i będą dostępne na stronie Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu (http://seminarium.radom.pl/) oraz na Portalu Diecezji Radomskiej (https://diecezja.radom.pl/).

– To nie jest nowa inicjatywa, a raczej powrót do tego, co już robiło seminarium w poprzednich latach. Tym razem do przygotowania takich rozważań nakłoniła nas sytuacja pandemii, gdy wiele osób pozostaje w domach z obawy przed zarażeniem, a chcieliby jak najlepiej przeżyć Wielki Post, Triduum Paschalne i przygotować się do Uroczystości Wielkanocy. – mówi ks. Sławomir Czajka, prefekt i wykładowca Pisma św. w radomskim seminarium, a zarazem koordynator przedsięwzięcia.

Za stronę techniczną odpowiadają alumni radomskiego seminarium.

– Motto rozważań „Na szczycie” nawiązuje do ewangelicznych fragmentów kolejnych niedziel Wielkiego Postu, które w tym roku przypominają ważne szczyty: Górę Kuszenia, Górę Przemienienia i przede wszystkim Golgotę. – mówi Dawid Bukalski, alumn III roku.

Rozważania przybliżą teść Liturgii Słowa kolejnych niedziel Wielkiego Postu oraz Triduum Paschalnego.

– Podstawą rozważań będą czytania mszalne na określone dni. Oprócz niedziel, to, co przynosi nam liturgia Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty. Konferencje wygłoszą nie tylko księża, członkowie zarządu seminarium, ale także biskupi: Marek Solarczyk i Piotr Turzyński. Pierwszą konferencję, w I Niedzielę Wielkiego Postu wygłosi ks. Jacek Mizak, wicerektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. – zapowiada ks. Sławomir.

Pierwszy odcinek już w sobotę o godz. 18.00.