KRZYŻANOWICE – Parafia pw. św. Józefa Oblubieńca NMP

• Proboszcz:
    • ks. mgr Paweł Bukała

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 9.00;
  • Święta zniesione:
    • 9.00;
    • 17.00 (zima 16.00)
  • Dni powszednie:
    • 17.00 (zima 16.00)

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Florencja (część wioski), Gaworzyna, Jedlanka Nowa, Jedlanka Stara, Krzyżanowice, Płudnica (część wioski)
  • Odpusty:
    • św. Józefa Oblubieńca NMP (19 marca),
    • św. Otylii (druga niedziela września)
  • Dzień adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • wtorek po II Niedzieli Adwentu
  • Kaplica:
    • św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Domu Pomocy Społecznej w Krzyżanowicach,
      • Msza św. w niedziele i święta o godz. 10.30
  • Historia:

Krzyżanowice były gniazdem rodu Krzyżanowskich herbu Dębno. Pod koniec XVII w. przeszły na własność Lanckorońskich, potem Lisickich, Zawiszów, Bykowskich, a w XVIII w. zakupił je Roch Romer, starosta radomski. Pierwotny kościół drewniany pw. Wszystkich Świętych, z fundacji Piotra Krzyżanowskiego, łowczego sandomierskiego, pochodził z połowy XV w., a dedykowany był przez Zbigniewa kard. Oleśnickiego. W tym też czasie powstała prawdopodobnie parafia. Kolejny kościół drewniany z 1546 r. uległ spaleniu w początkach XVII w. Nowa modrzewiowa świątynia została zbudowana w 1706 r., następnie dobudowano do niej murowaną kaplicę Matki Bożej. Kościół ten spłonął 24 I 1936 r. Obecna świątynia, pw. św. Józefa Oblubieńca NMP, wg projektu arch. Alfonsa Pinno z Radomia i arch. Stanisława Jędrzejewskiego z Opatowa, został zbudowany w latach 1936-1938 staraniem ks. Juliana Dusińskiego, przy znacznym wsparciu dziedzica Krzyżanowic Henryka Chrzanowskiego. Dedykacji kościoła dokonał w 1938 r. bp Paweł Kubicki. Jest to budowla w stylu neobarokowym, jednonawowa, wykonana z kamienia łamanego.

MAPA DOJAZDU: