Matko Boża Gromniczna chroń nas od zła!

Poświęcenie gromnic w kościele pw. św. Doroty w radomskim skansenie. Foto: ks. Stanisław Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Kilkaset osób uczestniczyło w obchodach święta Matki Bożej Gromnicznej w Muzeum Wsi Radomskiej.

Świętowanie rozpoczęło się od Mszy św. w odnowionym drewnianym kościele pw. św. Doroty z Wolanowa. W liturgię wprowadził i przywitał zgromadzonych ks. Mirosław Kszczot, proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego, na terenie której leży radomski skansen.

Ks. Mirosław Kszczot, powitanie:

Obrzędu poświęcenia gromnic dokonał i Eucharystii przewodniczył ks. Jacek Wieczorek, dyrektor Radia PLUS Radom.

Ks. Jacek Wieczorek, poświęcenie gromnic:

Homilię wygłosił ks. Zbigniew Niemirski, kierownik radomskiego oddziału „Gościa Niedzielnego”.

Ks. Zbigniew Niemirski, fragment homilii:

Po Mszy św. odbyło się przejście z zapalonymi gromnicami do „zagrody z Alojzowa”, gdzie zwyczaje ludowe związane z obchodami Święta Matki Bożej Gromnicznej przedstawił Zespół Obrzędowy „Korzenie” z Łaguszowa. Było to m.in. kopcenie znaku krzyża na futrynie drzwi wejściowych, rozniecenie od płomienia poświęconej gromnicy domowego ognia w kuchni i w piecu chlebowym oraz przekazanie światła nowym małżonkom.

Opowiada Aleksandra Żytnicka, etnograf z radomskiego skansenu:

Następnie świętowanie przeniosło się do dworu z Brzeziec, gdzie został rozstrzygnięty konkurs dla dzieci na tradycyjną i współczesną ozdobę choinkową.

Failed to get data. Error: