„Męski Różaniec” w intencji seminarium duchownego

26. Męski Różaniec na seminaryjnym wirydarzu. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Styczniowy „Męski Różaniec” odbył się przy Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu. To już 26. spotkanie zorganizowane przez Rycerzy Kolumba, którzy pragną modlitwą ogarnąć całe miasto.

Pierwszy w tym roku „Męski Różaniec” odbył się w niedzielę, 9 stycznia.

W modlitwie uczestniczył m.in. bp Marek Solarczyk, który przewodniczył Mszy św. w kościele pw. Chrystusa Kapłana znajdującym się przy seminarium. W homilii zwrócił uwagę na zaangażowanie Rycerzy Kolumba w życie Kościoła, szczególnie poprzez modlitwę oraz dzieła apostolskie i ewangelizacyjne. Parafrazując słowa z Ewangelii odczytywanej w Niedzielę Chrztu Pańskiego powiedział:

– To jest wpisane w naszą wspólnotę, że nad każdym z nas Bóg wypowiedział i wypowiada to wyjątkowe wyznanie i potwierdzenie swojej miłości, mówiąc: „To jest moje dziecko umiłowane, w którym mam upodobanie”. Mamy świadomość, ile my potrzebujemy w sobie troski, wrażliwości, ciągłego poszukiwania, aby rzeczywiście słyszeć głos Boga, aby wierzyć w Jego miłość, aby nie dać sobie jej odebrać i wierzyć w to, że Bóg jest w tym świecie, który nas otacza. I ta Jego miłość zwycięża i zwycięży.

I dodał:

– My nie możemy sobie pozwolić odebrać tej nadziei. To jest ten moment w Niedzielę Chrztu Pańskiego, w którym możemy odnowić w sobie wiarę, idąc z przekonaniem i ufnością, i tym bardziej mając świadomość, że wokół nas są i tacy, którzy tego głosu nie słyszą. Są i tacy, którzy próbują ogłaszać wszem wobec, że ten głos nad nimi nigdy nie zabrzmiał. To jest zaproszenie, abyśmy potrafili zrobić to, co dziś w pierwszym czytaniu mówił prorok Izajasz: „Wystąp na wysoka górę i podnieś mocno twój głos i powiedz: «Oto wasz Bóg przychodzi z mocą i ramię Jego dzierży władzę»”.

Bp Marek Solarczyk, homilia:

Po Mszy św. zabrał głos ks. Rafał Widuliński, proboszcz parafii Chrystusa Kapłana i dyrektor ekonomiczny i dyrektor WSD w Radomiu. Przybliżył uczestnikom spotkania historię budowy radomskiego seminarium i kaplicy, która dziś jest kościołem parafialnym. Potem świadectwo swojego życia i wpisanych w nie łask otrzymanych przez Pana Boga wypowiedział Stefan Grzywacz, jeden z głównych budowniczych Kaplicy Wieczystej Adoracji w Kolonii Jedlnia.

Po modlitwie w kościele wyruszyła procesja do figury Matki Bożej Niepokalanej, znajdującej się na seminaryjnym wirydarzu (czyli wewnętrzny dziedziniec seminarium). Tam odmówiono różaniec rozważając tajemnice światła. Główną intencją była modlitwa za kapłanów, za powołania oraz za kleryków formujących w radomskim seminarium; wypowiedziano również intencje osobiste Rycerzy Kolumba.

Finałem było spotkanie opłatkowe i poczęstunek w refektarzu (czyli seminaryjnej jadalni). Dziękując za spotkanie Rycerze Kolumba przekazali „dar materialny”: stypendium dla jednego z alumnów. Na ręce ks. Marka Adamczyka, rektora seminarium, przekazał je Andrzej Anasiak, były Rycerz Stanowy.

– Dziękuję za niego z całego serca. To znak waszej troski o powołania kapłańskie także w wymiarze materialnym. Doskonale rozumiecie jego znaczenie, jako ojcowie troszczący się o rodziny. Ale ma on również wymiar wzajemności. Wy, ojcowie, modlicie się i troszczycie się o dobre powołania, o kapłanów, którzy będą jako duszpasterze pracować z wami, a alumni, kapłani jutra, modlą się w seminarium o dobrych ojców rodzin – powiedział rektor.

Failed to get data. Error: