Misja „rodzina”

Siostry Nazaretanki z Jedlni-Kolonii (od lewej): Dobromiła Urynowicz, Ewelina Bubała i Janina Mateusiak. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Siostry nazaretanki Janina, Ewelina i Dobromiła od trzech lat posługują w kaplicy Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w Jedlni-Kolonii. Zgodnie z charyzmatem Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu szczególną troską otaczają rodziny.

Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu powstało w 1875 r. Jego założycielką jest, pochodząca z bogatej rodziny ze Żdżar (diec. łowicka) niedaleko Nowego Miasta nad Pilicą, bł. Franciszka Siedliska – s. Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza.

– Od czasu założenia zgromadzenie zawsze służyło rodzinom. Służyło w sposób duchowy, modlitewny. Matka założyła je z myślą, aby było kontemplacyjno-czynne, czyli żeby z adoracji Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie wynikała nasza służba i czynna pomoc rodzinie. – mówi s. Ewelina Bubała, przełożona domu w Jedlni-Kolonii.

Nie inaczej jest w Jedlni-Kolonii, do której nazaretanki przyjechały w listopadzie 2019 r. na zaproszenie Fundacji Eucharystyczny Promień, która budowała tu kaplicę Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu.

– Nasza praca tutaj to jest czuwanie nad kaplicą Najświętszego Sakramentu pw. św. Jana Pawła II, a główną intencją jest modlitwa za rodziny. Wszystkie sprawy trudne, choroby, niepowodzenia w rodzinie, braki, cierpienia, otrzymujemy w postaci intencji do przemodlenia. To wpisuje się w charyzmat naszego zgromadzenia. Nie narzekamy na brak pracy. Jest bardzo dużo osób, które oprócz modlitwy chcą z nami porozmawiać, opowiedzieć swoją historię i zostać wysłuchanymi. – mówi s. Janina Mateusiak.

Wspólnotę w Jedlni-Kolonii tworzą trzy siostry: s. Janina Mateusiak (przełożona), s. Ewelina Bubała i s. Dobromiła Urynowicz. Siostry podkreślają, że kaplica Wieczystej Adoracji jest dla nich wielkim darem, a w jej krótkiej historii zdarzyły się sytuacje wyjątkowe.

– Dwa lata temu 8 grudnia w naszej kaplicy modliła się pewna pani, prosząc o poczęcie dziecka. Dokładnie rok później modliła się tutaj już z dzieckiem. Jest kilka osób, które opowiadają, że doznały tu uzdrowienia. – opowiada s. Ewelina.

Jednym z nich jest ksiądz, który posługuje w kaplicy; opowiada o uzdrowieniu z choroby kręgosłupa. Innym razem modlono się w intencji chłopca, który w krytycznym stanie przeżył wypadek samochodowy. Obecnie chłopiec wraca do zdrowia i kończy rehabilitację.

Adoracja Najświętszego Sakramentu trwa w kaplicy 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Jedną ze szczególnych intencji jest modlitwa za rodziny.

Dziś, w Święto Ofiarowania Pańskiego (2 lutego), przeżywamy Dzień Osób Życia Konsekrowanego. Siostrom Nazaretankom z Jedlni-Kolonii i wszystkim Ojcom, Braciom i Siostrom Zakonnym oraz pozostałym Osobom Życia Konsekrowanego składamy najlepsze życzenia; obfitości Bożych darów na każdy dzień.

A tych, którzy chcieliby się dowiedzieć więcej o drogach życia zakonnego sióstr z Jedlni-Kolonii, m.in. o pracy na Białorusi i wśród młodzieży, zapraszamy do lektury papierowego wydania „Gościa Radomskiego AVE” nr 4 z 30 stycznia br.