Modlitwa w 3. rocznicę śmierci śp. Abp. Zygmunta Zimowskiego

Abp Zygmunt Zimowski (1949-2016). Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

– Dzisiaj modlimy się o to, aby ksiądz arcybiskup mógł doświadczyć tej szczególnej komunii już ze Wszechmogącym Bogiem w niebie. – mówił bp Henryk Tomasik podczas wczorajszej Mszy św. sprawowanej w 3. rocznicę śmierci śp. Abp. Zygmunta Zimowskiego.

W piątek, 12 lipca, duchowieństwo, rodzina, przyjaciele i znajomi modlili się za zmarłego Abp. Zygmunta Zimowskiego, biskupa-seniora Diecezji Radomskiej. Mszy św. w radomskiej katedrze przewodniczył i homilię wygłosił Bp Henryk Tomasik.

Pasterz przypomniał najważniejsze inicjatywy, które podejmował śp. Abp. Zimowski jako Biskup Radomski oraz jako watykański współpracownik papieża Benedykta XVI.

– Dzisiaj wspominamy księdza arcybiskupa, który na tej ziemi, w tej diecezji realizował misję ewangelizacyjną. Dziękujemy, że pokazał także te horyzonty zaangażowania osób świeckich. Wspominamy ten dzień, kiedy 28 marca 2002 roku w radomskiej katedrze została ogłoszona nominacja ks. prałata Zygmunta Zimowskiego na biskupa diecezjalnego w Radomiu. Uroczysta konsekracja odbyła się 25 maja 2002 r. Ksiądz arcybiskup zaangażował się bardzo mocno w pogłębianie życia duchowego, szczególnie życia eucharystycznego. 18 kwietnia 2009 r. papież Benedykt XVI mianował przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia i jednocześnie obdarzył godnością arcybiskupa. A potem przyszła choroba: od 2014 roku ksiądz arcybiskup zmagał się z chorobą nowotworową. Aż wreszcie 12 lipca 2016 r., 10 minut przed północą przeszedł do domu Ojca. – wspominał bp Henryk Tomasik.

Bp Henryk Tomasik, homilia:

Po Mszy św. bp Henryk Tomasik modlił się przy grobie śp. Abp. Zygmunta Zimowskiego. Ciało zmarłego przed trzema laty biskupa-seniora Diecezji Radomskiej spoczywa w radomskiej katedrze w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej.

Epitafium pamięci śp. Abp. Zygmunta Zimowskiego znajdujące się nad jego grobem w kaplicy MB Częstochowskiej w katedrze radomskiej. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

>>Biogram śp. Abp. Zygmunta Zimowskiego<<