Modlitwa w ciszy

27. Pielgrzymka Głuchoniemych do Kałkowa-Godowa. Foto: Br. Łukasz Preihs SFCHP

W sobotę, 6 lipca, odbyła 27. Ogólnopolska Pielgrzymka Głuchoniemych do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Pani Ziemi Świętokrzyskiej w Kałkowie-Godowie.

Modlitewne spotkanie głuchoniemych rozpoczęło się w samo południe Koronką do Bożego Miłosierdzia. Centralnym punktem programu była uroczysta Msza święta, której przewodniczył ks. Damian Migacz – duszpasterz osób niesłyszących z diecezji tarnowskiej. W intencji osób głuchoniemych i ich rodzin modlili się także ks. Andrzej Gozdur, wizytator lekcji religii i katecheta w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niesłyszących w Radomiu oraz ks. Zbigniew Stanios, kustosz Sanktuarium w Kałkowie.

Po Eucharystii głuchoniemi spotkali się przy figurze Chrystusa Króla – wotum osób głuchoniemych, a następnie udali się do Golgoty Martyrologium Narodu Polskiego, by pomodlić się w oratorium ks. Filipa Smaldone – patrona osób głuchoniemych.

Do Kałkowa przybyli pielgrzymi z Wiechów, Opola, Radomia, Brwinowa, Pionek, Sandomierza, Starachowic, Ostrowca Świętokrzyskiego, Skarżyska-Kamiennej, Kielc, Puław, Warszawy, Stalowej Woli, Rzeszowa i Przemyśla.

Szacuje, że w Polsce jest kilkadziesiąt tysięcy osób głuchoniemych.

Na pytanie dlaczego głuchoniemi chcą przyjeżdżać do Kałkowa – odpowiada br. Łukasz Preihs ze Zgromadzenia Braci Chrystusa Cierpiącego.

– Od wielu lat w kałkowskim sanktuarium realizowane jest ożywione duszpasterstwo niesłyszących. Przy sanktuarium istnieje m.in. dom dla niesłyszących. W historii tego miejsca zapisała się pielgrzymka głuchoniemych z 2010 roku, która miała charakter międzynarodowy; do Kałkowa-Godowa przybyli pielgrzymi z Irlandii, Włoch, Anglii, Australii, Kanady i USA. Duszpasterstwo głuchoniemych w Kałkowie to wielka zasługa ks. inf. Czesława Wali, honorowego kustosza sanktuarium – twórcy wielu dzieł charytatywnych w Kałkowie-Godowie. Języka migowego nauczył się już w 1957 roku. Gdy w 1967 roku trafił do parafii Krynki, w gminie Brody, jako wikariusz, natychmiast założył duszpasterstwo głuchych. – mówi br. Łukasz.

Zdjęcia: br. Łukasz Preihs SFCHP.

Failed to get data. Error: