Modlitwa za ósmoklasistów

Bp Marek Solarczyk. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

W pierwszy dzień egzaminów ósmoklasistów (25.05) bp Marek Solarczyk modlił się w katedrze radomskiej o dary Ducha Świętego dla uczniów.

Jeszcze przed Mszą św. na facebook’u pojawiły się biskupie życzenia skierowane do uczniów kończących w tym roku szkołę podstawową:

– Drodzy Uczniowie klas ósmych! 25 maja to początek Waszych egzaminów. Pozdrawiam Was bardzo serdecznie i polecam Was modlitwie. Niech ta Msza św. którą sprawuję o godz. 6.00 w katedrze radomskiej będzie wsparciem i wielkim źródłem Bożej łaski, Bożego błogosławieństwa na to, co będziecie przeżywali przez te najbliższe trzy dni. Niech egzaminy przejdą dobrze. Niech wniosą wiele pokoju i niech pomogą realizować dalsze marzenia i pragnienia związane z kolejnymi szkołami. Niech Bóg Wam błogosławi. – życzył bp Marek.

Zgodnie z zapowiedzią, bp Marek o godz. 6.00 przewodniczył Mszy św. w katedrze, prosząc o dary Ducha Świętego dla uczniów ósmoklasistów.

Rozważając słowa św. Piotra z odczytanej Ewangelii: „Oto my opuściliśmy wszystko i poszliśmy za Tobą”, Biskup Radomski powiedział:

– Znamienne pytanie św. Piotra. Pytanie człowieka, który szuka sensu w swoim życiu, w swoim poświęceniu, w swoim oddaniu dla Boga. I dzisiaj dostajemy odpowiedź, m.in. w tym tekście z Mądrości Syracha, gdzie jest w tak bardzo przejrzysty sposób ukazana tajemnica jedności z Bogiem, która wprowadza jedność z braćmi i siostrami. Wszelkie ofiary, wszelkie miłosierdzie, wszelkie uczynki, które służą, aby wspierać braci i siostry – one wypływają z tego wszystkiego co Bóg ofiarowuje. Jakże znamiennie brzmiało: „Bądź hojny, tak jak Bóg jest hojny”. Wtedy sobie uświadamiamy, że to, co my jesteśmy w stanie ofiarować, jest malusieńką częścią tego wszystkiego, co Bóg nam ofiarował, ale jednocześnie tą wyjątkową tajemnicą łączącą nas – dzięki Bogu – z innymi. – powiedział bp Marek.

Bp Marek przypomniał również o sensie modlitwy za siebie nawzajem i zapewnił o modlitewnej łączności z uczniami, ich rodzinami i szkołami:

– Jesteśmy w stanie zauważyć to co przeżywamy, to co dostrzegamy. Ale jak przeogromna jest moc tej jedności i tego obdarowania, niejednokrotnie wyzwania, która płynie z tej jedności ducha. M.in. dlatego modlimy się za siebie, wspieramy i prosimy Boga wierząc, że nasza jedność z Nim będzie tym najpiękniejszym darem dotykającym naszych braci i sióstr. Tak jak dzisiaj w sposób szczególny jesteśmy z młodymi uczniami klas ósmych, którzy rozpoczynają swoje egzaminy kończące szkołę podstawową. Życząc im, tak po ludzku, aby to był dobry, spokojny, jak najbardziej owocny czas. Ale przede wszystkim uświadamiając sobie, że ofiarując im naszą modlitwę tworzymy tę wyjątkową wspólnotę ducha z nimi, z ich rodzinami, wspólnotami, szkołami. Niewyobrażalna tajemnica jedności. Niech Bóg ją umacnia, niech napełnia swoim pokojem i miłością.