Msza Krzyżma

Bp Marek Solarczyk przygotowuje olej krzyżma. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

W Wielki Czwartek przed południem bp Marek Solarczyk przewodniczył Mszy Krzyżma w katedrze pw. Opieki NMP w Radomiu. Podczas Eucharystii biskup ordynariusz pobłogosławił oleje chorych i katechumenów oraz poświęcił olej na Krzyżmo, a zebrani kapłani odnowili przyrzeczenia kapłańskie.

Ze względu na sytuację epidemie koronawirusa w Mszy Krzyżma wzięli udział tylko księża dziekani i przedstawiciele instytucji diecezjalnych oraz seminarium.

– Stajemy jako kapłani Boga. Stajemy jako ci, którzy mają być stróżami tych wszystkich dzieł, tajemnic i planów Bożych, którzy mają być znakiem wierności i miłości Boga. Mamy być sługami Jego przebaczenia… Dziękuję wam drodzy kapłani za tę wierność, za to oddanie i za to wszystko, co szczególnie w ostatnim roku, gdzie musieliśmy tak wiele rzeczy odkrywać na nowo i szukać tego co jest najistotniejsze, w tych różnych nowych krajobrazach ziemi obiecanej. Musieliśmy chronić to, co jest namiotem spotkania, co jest źródłem Bożej łaski wpisane w każdy sakrament. Stajemy z pragnieniami, tęsknotami i zawierzamy siebie i to wszystko, kim jesteśmy i co przeżywamy, tych, dla których jesteśmy i z którymi jesteśmy, bo ten dzień kapłański jest również wyjątkową tajemnicą naszej wdzięczności dla naszych wiernych. – mówił bp Solarczyk w homilii.

Bp Marek Solarczyk, homilia

Po homilii zebrani kapłani odnowili przyrzeczenia kapłańskie, a biskup poprosił o modlitwę.

Odnowienie przyrzeczeń:

Nieodłącznym elementem Mszy Krzyżma jest liturgia poświęcenia i pobłogosławienia olejów, których używa się do sprawowania sakramentów. Po Modlitwie Eucharystycznej biskup ordynariusz pobłogosławił olej chorych i olej katechumenów, a po Komunii św. przygotował i poświęcił olej na Krzyżmo.

Oleju chorych (łac. oleum infirmorum) używa się podczas udzielania sakramentu namaszczenia chorych.

Krzyżmem (łac. oleum chrismatis) namaszcza się nowo ochrzczonych, bierzmowanych oraz ręce wyświęcanych kapłanów; olej ten służy również do namaszczenia ścian nowego kościoła oraz nowego ołtarza.

Olej katechumenów (łac. oleum catechumenorum), inaczej nazywany olejem egzorcyzmu, służy do namaszczenia dorosłych katechumenów, przygotowujących się do przyjęcia chrztu świętego oraz w liturgii chrztu w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego.

Na zakończenie Mszy św. życzenia biskupom i kapłanom złożył ks. kan. Dariusz Kowalczyk, przewodniczący Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

– Cieszymy się, że mamy wspaniałych Pasterzy. Dzisiaj mamy czas trudny, maleją szeregi kapłańskie, a Kościół nie ma dobrej prasy. Wiemy, jak bardzo trudna jest dzisiaj posługa biskupa. Dlatego najpierw obiecujemy naszą modlitwę. – powiedział ks. Kowalczyk.

Przed błogosławieństwem bp Marek Solarczyk wręczył dekret nominujący ks. Dariusza Koniecznego na kanclerza Kurii Diecezji Radomskiej. Bp Marek złożył również życzenia kapłanom diecezji radomskiej:

Bp Marek Solarczyk, życzenia:

GALERIA:

Failed to get data. Error: