– Potrzebne nam jest zawierzenie, które nie jest tylko słowem. Zawierzenie – to uznanie tej osoby za przewodnika. Zawierzenie to zaufanie, to gotowość podążania za tą osobą niezależnie od sytuacji. – mówił Bp Henryk Tomasik podczas Mszy św. w radomskiej katedrze w niedzielę, 3 maja. Podczas Eucharystii Biskup Radomski zawierzył Radom i diecezję Najświętszemu Sercu Jezusa i Matce Bożej.
W homilii Bp Henryk Tomasik przypomniał o szczególnej obecności Matki Bożej w historii Polski.
– Nasz naród tak bardzo dokładnie odczytał słowa Jezusa z krzyża: „Synu, oto Matka twoja” – uczeń wziął Ją do siebie. I nasz naród w sposób szczególny wziął Matkę Bożą do siebie. Pierwszy polski hymn to „Bogurodzica”, pierwsze świątynie były poświęcone Matce Bożej. Już Jan Długosz wspominał: „Maryja – Królowa nasza”. Grzegorz z Sambora w XVI w. upowszechniał określenie „Królowa Polski i Polaków”. – mówił biskup radomski przypominając wydarzenia historii Polski.
Przypomniał również objawienia, w czasie których Maryja upominała się, by nazywano ją „Królową Polski” i przypominała o szczególnej opiece jaką roztacza nad naszą Ojczyzną. Takie objawienia przeżył o. Juliusz Mancinelli – włoski jezuita z XVII w.: gdy zastanawiał się jakim tytułem pozdrowić Maryję, usłyszał od Niej: „Dlaczego nie nazywasz mnie Królową Polski? Ja to królestwo bardzo umiłowałam i wielkie rzeczy dla niego zamierzam, ponieważ osobliwą miłością do Mnie płoną jego synowie”. Zaś Wanda Malczewska, radomska wizjoneraka z czasów zaborów, usłyszała od Maryi zapewnienie: „Polskę kocham, bo to moje królestwo…”.
Pasterz Diecezji Radomskiej, odnosząc się do sytuacji w jakiej uchwalano Konstytucję 3 Maja w 1791 roku, mówił o darze wolności, z którego człowiek nie zawsze umie dobrze korzystać. Zachęcił również do włączenia się w „Akt Zawierzenia”, który na Jasnej Górze złożyli polscy biskupi pod przewodnictwem abp Stanisława Gądeckiego, a który będzie odczytany po homilii.
– Potrzebne nam jest zawierzenie, które nie jest tylko słowem. Zawierzenie – to uznanie tej osoby za przewodnika. Zawierzenie to zaufanie, to gotowość podążania za tą osobą niezależnie od sytuacji. Cyprian Kamil Norwid w czasach niewoli przypominał w formie modlitewnej: „O Jezu, Jezu! Ty, któryś z proroków, ani z zakonu i słowa nie zmienił, (…) niech niewolniki nie będziem ludzkiemi, bo wolność tam jest, gdzie duch Pański czuwa”. Chcemy dokonać zawierzenia właśnie dlatego, aby Duch Pański zamieszkał w każdym z nas. – mówił Bp Henryk Tomasik
Bp Henryk Tomasik, homilia:
Następnie bp Henryk Tomasik, w łączności z biskupami zebranymi na Jasnej Górze, dokonał aktu zawierzenia Radomia i Diecezji Radomskiej Najświętszemu Sercu Jezusa i Matce Bożej.
Bp Henryk Tomasik, „Akt zawierzenia”:
Na zakończenie Mszy św. odśpiewano hymn „Boże, coś Polskę”.