„Nam strzelać nie kazano”. Wieczór patriotyczny w seminarium

631
Patriotyczna wieczornica w radomskim seminarium. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Pieśni patriotyczne i życiorysy księży zaangażowanych w działalność na rzecz niepodległości Polski złożyły się na przedstawienie przygotowane przez alumnów radomskiego seminarium z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Tytuł wieczornicy „Nam strzelać nie kazano” nawiązywał do pierwszych słów mickiewiczowskiej „Reduty Ordona”. Wspólnie zaśpiewano „Pieśni Konfederatów Barskich”, „Marsz Strzelców”, „Legiony”, a na zakończenie zabrzmiały słowa „Roty”. Słowa pieśni wplecione były w rozmowę między doświadczonym proboszczem, a młodym wikarym na temat konieczności formacji patriotycznej wśród uczniów; do rozmowy dołączają księża-bohaterowie czasów zaborów, powstań narodowowyzwoleńczych, a także wojny polsko-bolszewickiej i II wojny światowej.

– Szkic scenariusza zrodził się dzięki ks. Grzegorzowi Głąbowi, który w naszym seminarium prowadzi zajęcia z języka polskiego. Potem przystąpiliśmy do pracy, bo czasu było mało. Niewiele prób i dużo pracy. Każdy z alumnów, który grał poszczególnego księdza bohatera, przygotował swoją kwestię. Reszta powstawała podczas spotkań i prób. – mówią alumni.

Klerycy przypomnieli m.in. ks. Waleriana Breańskiego, powstańca listopadowego i kawalera Orderu Virtuti Militari, ks. Stanisława Brzóskę, generała czasu powstania styczniowego, czy ks. Ignacego Skorupkę, kapelana Wojska Polskiego, który poległ podczas bitwy warszawskiej w 1920 roku oraz ks. Bolesława Charzewskiego, uczestnika kampanii wrześniowej w 1939 roku.

Za przygotowanie przedstawienia podziękował klerykom ks. Marek Adamczyk, który na koniec przypomniał postać bp. Józefa Gawliny, biskupa polowego i generała dywizji Wojska Polskiego w latach 1933-1947, opiekuna duchowego Polaków na emigracji w latach powojennych.

– Bardzo wam dziękuję za tę wieczornicę. Była bardzo potrzebna. Myślę, że nie poprzestaniemy na jej jednym występie, ale będziemy starali się pokazać ją szerzej. – powiedział ks. Marek Adamczyk, rektor seminarium.

Na zakończenie pasterskiego błogosławieństwa alumnom udzielił bp Piotr Turzyński.

 
Failed to get data. Error:
Quota exceeded for quota metric 'All requests' and limit 'All requests per day' of service 'photoslibrary.googleapis.com' for consumer 'project_number:388991581708'.