Krzyż karawaka i Procesja zawierzenia w skarżyskiej Ostrej Bramie

Ks. Jerzy Karbowskik zaprasza na uroczystości odpustowe do skarżyskiego sanktuarium. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

W sobotę, 13 listopada, o godz. 14.30 w sanktuarium MB Ostrobramskiej w Skarżysku Kam.bp Marek Solarczyk będzie przewodniczył Mszy św., po której zostanie poświęcony krzyż pandemiczny.

Na Mszę św. zaproszeni są ci, którzy chorowali na COVID-19, oraz ci, którzy się nimi opiekowali.

– Krzyż karawaka jest zbudowany z dwóch belek poziomych (tzw. krzyż patriarchalny), z których górna jest zwykle krótsza od dolnej. Na jego powierzchni często umieszczone są krzyżyki (siedem) i litery (zwykle osiemnaście), będące skrótami modlitw i wezwań. Do Polski krzyż ten przywędrował już w XIII w. z Rusi i Węgier – mówi ks. prał. Jerzy Karbownik, kustosz sanktuarium.

Przy tym krzyżu, który ufundowali leśnicy, będą zanoszone modlitwy o ustanie pandemii oraz za chorych i ich opiekunów.

Pełny program obchodów:

Program Uroczystości Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku Kam.