Niedziela Palmowa – brama do Wielkiego Tygodnia

971
Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej. Grafika: Bp Marek Solarczyk / FB

– Liturgia Niedzieli Męki Pańskiej, czyli Niedzieli Palmowej niesie w sobie przede wszystkim wielką tajemnicę tego ostatniego etapu przed dopełnieniem się Zmartwychwstania. Te dni i te święta uobecniają kluczowe, fundamentalne dary: Zbawienie. – mówił bp Marek Solarczyk w audycji „Kwadrans dla Pasterza” na antenie Radia Plus Radom. Biskup Radomski przypomniał również „Wskazania pastoralne na Wielki Tydzień”.

Wielki Tydzień, który rozpoczyna się w Niedzielę Palmową, to dla każdego chrześcijanina przygotowującego się do świętowania Wielkanocy, najbardziej uroczysty okres w roku liturgicznym.

– Liturgia Niedzieli Męki Pańskiej, czyli Niedzieli Palmowej niesie w sobie przede wszystkim wielką tajemnicę tego ostatniego etapu przed dopełnieniem się Zmartwychwstania. To zaproszenie do tego, abyśmy wchodząc w Wielki Tydzień, potem w Liturgię Triduum Paschalnego, potrafili rzeczywiście z całą wrażliwością do tego podejść. Stąd ten moment wejścia do Jerozolimy po to, aby się dopełniło dzieło, jest taką swoistą bramą. W związku z tym, warto w taki sposób patrzeć na to, co niosą ze sobą palmy i cały obrzęd ich poświęcenia. Chcemy być wrażliwi na to co Boże. Jesteśmy gotowi przejść przez wszystko, aby to co Boże – szczególnie w tych świętach uobecniane – rzeczywiście przyjąć. – mówił bp Marek Solarczyk w audycji „Kwadrans dla Pasterza” na antenie Radia Plus Radom.

Bp Marek podkreślił wyjątkowy charakter Liturgii Triduum Paschalnego, która pomaga przejść przez kolejne etapy najważniejszych tajemnic wiary: od Wielkiego Czwartku do Poranka Wielkanocnego. Przypomniał również wskazania duszpasterskie na Wielki Tydzień, w których zachęca do „wykorzystania bogatych doświadczeń w przeżywaniu tajemnic wiary, zachowując jednocześnie wszystkie normy sanitarne”. Mają one pomóc zarówno duszpasterzom jak i wiernym w bezpiecznym i owocnym przeżyciu tegorocznych Świąt Wielkanocnych, które po raz kolejny odbędą się w czasie pandemii koronawirusa [„Wskazania…”].

– Nie ma dla nas – ludzi wiary – żadnej wątpliwości, że chcemy jak najbardziej gorliwie i szczerze przeżywać naszą więź z Panem Bogiem, również angażując się w to co niosą ze sobą Święta Wielkanocne. Mamy możliwość funkcjonować w ramach sprawowanej liturgii – w większej ilości niż to było przed rokiem – i to jest wielki dar i szansa. Z tego zewnętrznego wymiaru płynie wielka nadzieja, że to co jest darem Bożej łaski, będzie nam udzielane. Niestety jesteśmy wpisani w takie warunki. Każdy z nas ma albo osobiste doświadczenia związane z chorobą kowidową, albo zna tych, którzy aktualnie tego doświadczają. Chcemy uszanować to co nas otacza, aby jak najlepiej przeżyć to co jest darem i tajemnicą wiary, ale jednocześnie w warunkach, które są możliwe. Moja prośba i zachęta, aby wykorzystać różnych – również tych internetowych, elektronicznych możliwości, aby dotrzeć i przekazać to co jest bogactwem wiary dla tych którzy nie mogą się pojawić. – mówił biskup.

—–

Bp Marek Solarczyk, „Kwadrans dla Pasterza” w Radio Plus Radom (27.03.2021) – >>POSŁUCHAJ<<