Niedziela Palmowa w Muzeum Wsi Radomskiej

Bp Marek Solarczyk poświęcił palmy podczas Mszy św. w Muzeum Wsi Radomskiej. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Bp Marek Solarczyk przewodniczył uroczystościom Niedzieli Palmowej w Muzeum Wsi Radomskiej. Na Mszę św. do zabytkowego kościoła św. Doroty licznie przybyli nie tylko radomianie.

Przybyłych do skansenu na uroczystości Niedzieli Palmowej powitała Ilona Jaroszek, dyrektor muzeum.

– Witamy księdza biskupa nie jako gościa, ale jako gospodarza naszej uroczystości, która jednocześnie rozpoczyna w naszym skansenie Wielki Tydzień i nowy sezon. – powiedziała.

Msza św. rozpoczęła się od poświęcenia palm przyniesionych przez wiernych oraz wysłuchania Ewangelii o uroczystym wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy. We wprowadzeniu do liturgii bp Marek powiedział:

– Uświadamiamy sobie, co przeżywali nasi przodkowie i to z jaką pieczołowitością. Dzisiaj jest to zawierzone nam. Oni czynili to w swoich czasach, my czynimy to w naszych okolicznościach życia, życia naszej diecezji, ale również i świata i tego wszystkiego, co nas otacza. Na kiermaszu mamy stragany, gdzie są przedstawiciele z Ukrainy, nasi goście. Oni tym bardziej kierują naszą myśl do ludzi tam mieszkających, albo stamtąd się wywodzących i przebywających obecnie u nas. Prosimy o pokój i o to, aby i oni mogli w takim pokoju przeżywać swoje życie i cieszyć się swoimi rodzinami – mówił.

Niedziela Palmowa w zwana jest w Niedzielą Męki Pańskiej. Istotnym elementem liturgii jest odczytanie fragmentu Ewangelii opisującej mękę i śmierć Jezusa Chrystusa. W tym roku był to fragment z Ewangelii wg św. Łukasza, którą zaśpiewali alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu przygotowani przez ks. Andrzeja Zarzyckiego, wykładowcę śpiewu i muzyki kościelnej.

– Biorąc pod uwagę bogactwo i wyjątkowość  opisu Męki Pana Jezusa najlepiej by było zostać w tej postawie klęczącej, aby rozważyć  to co Bóg chce do nas dziś skierować… Niech to będzie ten czas naszej zadumy, naszej  jedności, trwania przy Bogu. Niech ta dzisiejsza liturgia i to Boże słowo poprowadzi nas przez cały tydzień ku tym najpełniejszym i największym tajemnicom Świąt Paschalnych. – zachęcał bp Marek.

Bp Marek Solarczyk, homilia:

Po przerwie spowodowanej pandemią do skansenu wrócił wielkanocny kiermasz. Podczas tegorocznego kiermaszu można było wesprzeć uchodźców z Ukrainy.

Failed to get data. Error: