Obraz Czarnej Madonny znów w Radomiu

Kopia Obrazy Czarnej Madonny uroczyście wnoszona do radomskiej katedry. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Od wprowadzenia kopii Czarnej Madonny do radomskiej katedry i Apelu Maryjnego rozpoczęły się w piątkowy wieczór uroczystości upamiętniające 50. rocznicę powrotu Cudownego Obrazu Jasnogórskiego na szlak pielgrzymowania.

Kopię jasnogórskiej ikony uroczyście wnieśli do katedry biskupi Marek Solarczyk i Piotr Turzyński oraz kapłani diecezji radomskiej.

Matkę Bożą w znaku jasnogórskiej ikony przywitali przedstawiciele rodzin i wiernych parafii katedralnej.

Rodzina, powitanie:

Następnie powitanie i modlitewne rozważanie wypowiedział bp Marek Solarczyk:

– Staję przed Tobą razem z biskupem Piotrem, z kapłanami, siostrami zakonnymi, wiernymi, braćmi i siostrami w imieniu całej diecezji radomskiej. Niewielu jest tych, którzy pamiętają wydarzenia sprzed 50 lat. Więcej jest tych, którzy pamiętają czas nawiedzenia prawie 15 lat temu. Dzisiaj stajemy zawierzając Ci te tajemnice, do których żeśmy się przygotowywali, które żeśmy rozważali i o które żeśmy prosili i starali się, aby one wypełniły nasze życie. Stajemy z wielkim pragnieniem, aby nasza diecezja, parafie, domy, życie każdego z nas, nasza Ojczyzna były prawdziwym królestwem Twoim i Twojego Syna. – powiedział Biskup Radomski.

Rozważanie zakończył „Aktem oddania Matce Bożej”.

Bp Marek Solarczyk, powitanie i „Akt oddania”

O godz. 21.00 odśpiewano Apel Jasnogórski, do którego rozważania przygotował o. Dariusz Nowicki, paulin z Jasnej Góry. O. Nowicki przypomniał również historię tej wieczornej modlitwy bardzo mocno związanej z bł. kard. Stefanem Wyszyńskim.

o. Dariusz Nowicki, rozważanie apelowe:

Po apelu rozpoczęło się całonocne czuwanie grup parafialnych i diecezjalnych. Zaś o północy została odprawiona Msza św. w intencji powołań.

Główną częścią uroczystości jest Msza św. w sobotę o godz. 10.00.

Historia peregrynacji

Peregrynacja kopii cudownego wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej po polskich parafiach rozpoczęła się 29 sierpnia 1957 r. i była ważnym elementem przygotowań do obchodów Milenium Chrztu Polski.

Niestety 2 września 1966 r. obraz został „aresztowany” przez funkcjonariuszy MO i przewieziony na Jasną Górę. „Uwięzienie” kopii obrazu trwało 6 lat. Nie przerwano jednak peregrynacji, która nadal trwała w wymownym symbolu pustych ram.

Obraz powrócił na trasę nawiedzenia 18 czerwca 1972 r., kiedy to do Radomia przywiózł go w tajemnicy ks. Józef Wójcik. Tego dnia na rozpoczęcie uroczystości nawiedzenia obrazu do radomskiego kościoła mariackiego (dzisiejsza katedra), a Obraz Nawiedzenia nieśli m.in. kard. Karol Wojtyła i kard. Stefan Wyszyński.

Wprowadzenie Kopii Obrazu i Apel Jasnogórski

Failed to get data. Error:

Msza św. w intencji powołań

Failed to get data. Error: