Św. Kazimierzu, módl się za nami

Bp Marek Solarczyk błogosławi relikwimi św. Kazimierza. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Bp Marek Solarczyk przewodniczył uroczystościom odpustowym ku czci św. Kazimierza Królewicza. Doroczne uroczystości odbyły się tradycyjnie w radomskiej bazylice dedykowanej patronowi Radomia i diecezji.

Przedpołudniową Eucharystię razem z Biskupem Radomskim celebrowali m.in. bp Henryk Tomasik, bp Piotr Turzyński wraz z gronem kapłanów. Przybyłych na uroczystości kazimierzowskie księży, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych oraz czcicieli św. Kazimierza – parafian i gości, powitał ks. prał. Grzegorz Senderski, proboszcz parafii pw. św. Kazimierza na radomskim Zamłyniu.

– „Oto jest dzień który dał nam Pan, radujmy się i weselmy się w nim!”. Czyż słowa Psalmisty nie oddają głębi uczuć z jaki snęliśmy dziś przy ołtarzu Pańskim w kazimierzowskiej bazylice? Radość i wesele wypełniają nasze serca w dniu przypadających dziś imienin św. Kazimierza Królewicza, patrona radomskiej diecezji, miasta Radomia i naszej parafii. Przez wstawiennictwo św. Kazimierza składamy z wiarą na ołtarzu nasza modlitwę: uwielbienia Boga, dziękczynienia, przebłagania i ufnej prośby w intencjach przyniesionych przez każdego z nas na to święte miejsce. – mówił ks. Senderski.

ks. prał. Grzegorz Senderski, powitanie:

W homilii bp Marek Solarczyk nawiązał do motywu kluczy, które dziś są wypiekane na radomskie „Kaziki”. Nawiązują one do historii z życia św. Kazimierza, który mieszkając w Radomiu często modlił się przed drzwiami kościoła farnego, kiedy jego drzwi były jeszcze zamknięte.

– Klucz, bez względu na to, czy wyrażony poprzez mistrzostwo cechu piekarniczego, czy w jakikolwiek inny sposób, kieruje nasze myśli do świątyni, do Najświętszego Sakramentu, do tej wyjątkowej tajemnicy trwania, przeżywania, rozważania, umacniania obecności i tych wszystkich darów, które Bóg wnosi w nasze życie. Ale może przede wszystkim jest wielkim wołaniem i prośbą do św. Kazimierza: Mamy świątynie. Nie musimy szukać kluczy, bo one są otwarte. Święty Kazimierzu, pozwól nam i spraw, aby te klucze, które są do naszej duszy, do naszego serca, aby one zawsze pasowały, aby zawsze otwierały nas na to wszystko, co Boże – mówił bp Solarczyk.

Bp Marek Solarczyk, homilia:

Po Litanii do św. Kazimierza Biskup Radomski podziękował za obecność i wspólną modlitwę:

– Niech św. Kazimierz poprzez swoje zaufanie i posłuszeństwo Bogu będzie orędownikiem osób konsekrowanych, nas, kapłanów, alumnów zdążających ku święceniom kapłańskim i diakonom. Niech św. Kazimierz, ten, który tutaj, w Radomiu, ale nie tylko, był tak wyjątkowym świadkiem sprawowania władzy z mocą Bożego Ducha, będzie orędownikiem dla was, drogie osoby sprawujące władzę i samorządową, i na różnych innych szczeblach, tutaj, w Radomiu, i w innych miejscowościach naszej diecezji. Także dla was, pochodzących stąd i służących dobrem naszej ojczyźnie na tak wielu odpowiedzialnych stanowiskach, w parlamencie i rządzie. Dziękuję wam za obecność. Niech św. Kazimierz, tak szczególny orędownik spraw Boga w życiu codziennym, będzie wsparciem dla was, drodzy przedstawiciele Zakonu Grobu Bożego i Rycerzy Kolumba, dla wszystkich wspólnot, również młodzieży z pocztem sztandarowym. Dziękuję za waszą obecność. Niech św. Kazimierz was umacnia. Święty Kazimierz był radością rodziny, znakiem świętości, która wzrasta i promieniuje w rodzinie. Dziękuję wam, drodzy parafianie, wierni, za obecność, za modlitwę. Niech orędownictwo św. Kazimierza umacnia to, co jest darem miłości, dobroci i pokoju Boga w was i w waszych rodzinach. Niech Bóg nam błogosławi. – mówił pasterz Kościoła radomskiego, który następnie poprowadził modlitwę Litanią do św. Kazimierza.

Bp Marek Solarczyk, podziękowanie i błogosławieństwo:

Z uwagi na stan pandemii nie było ucałowania relikwii św. Kazimierza, a jedynie ordynariusz pobłogosławił nimi wszystkich uczestników uroczystości.

Liturgię ubogaciła swym śpiewem Schola Sancti Ioannis z radomskiej fary, która na zakończenie zaśpiewała pieśń „Omni die dic Mariae” – ulubiony hymn św. Kazimierza, którego autorstwo przypisuje się św. Bernardowi.

Schola Sancti Ioannis, „Omni die dic Mariae”

GALERIA:

Google Photos Refresh Token invalid. Please authenticate from Photonic → Authentication.
Error encountered during authentication:
{
  "error": "unauthorized_client",
  "error_description": "Unauthorized"
See here for documentation.