ODROWĄŻ – Parafia pw. św. Jacka i św. Katarzyny Aleksandryjskiej

Kościół pw. św. Jacka i św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Odrowążu. Foto: Jan W.

KONTAKT:

• Parafia pw. św. Jacka i św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Odrowążu
    • Odrowąż, ul. Rynek 18,
    • 26-220 Stąporków
    • woj. świętokrzyskie
  • T: +48 41 374 57 17
  • E: #
  • W: #

DUSZPASTERZE:

• Proboszcz:
    • ks. Józef Zbigniew Bieńkowski
  • Wikariusz:
  • Rezydent:

MSZE ŚW.:

• Niedziela / Uroczystość:
    • 8.30;
    • 10.00;
  • Święto zniesione:
    • 8.30;
    • 17.00 (zima – 16.00)
  • Dzień powszedni:
    • 7.00;

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Błaszków, Hucisko, Murawki, Odrowąż, Pardołów, Świerczów Duży, Świerczów Mały, Włochów, Wólka Plebańska.
  • Odpusty:
    • św. Jacka (niedziela po 17 sierpnia)
    • św. Katarzyny Aleksandryjskiej (25 listopada)
  • Dzień adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • poniedziałek po V Niedzieli Wielkiego Postu
  • Kościół filialny:
    • pw. św. Rozalii w Odrowążu,
      • Msza św. we wspomnienie św. Rozalii
  • Kaplice:
    • we Włochowie,
      • Msza św. w niedziele o godz. 14.00
    • w Hucisku,
      • Msza św. w niedziele o godz. 15.00
  • Historia:

Odrowąż stanowił gniazdo rodu Odrowążów. Wzmiankowany był w dokumencie bp. Iwona Odrowąża, który uposażył klasztor Cystersów w Prandocinie nadaniem dziesięcin m.in. z Odrowąża. Pierwotny kościół pw. św. Katarzyny i św. Jacka został wzniesiony w I połowie XIII w. Parafia powstała przed 1300 r. Kościół murowany istniał w 1511 r. W XVI w. Tarłowie wierni wyznania ewangelicko-reformowanego zamienili miejscowy kościół w zbór kalwiński. Stan ten utrzymali następni właściciele Świderscy. Pod koniec XVII w. jeden z rodu Świderskich pod wpływem żony, na łożu śmierci, przeszedł na katolicyzm i kościół stał się ponownie świątynią katolicką. Obecny kościół zbudowano prawdopodobnie w XVI w., był on gruntownie rozbudowany w latach 1660–1682 z fundacji Jana Samuela Świderskiego, chorążego parnawskiego i jego żony Jadwigi z Dębińskich. Dedykacji świątyni dokonał w 1669 r. bp Mikołaj Oborski. W latach 1896–1897 dobudowano kaplice i kruchtę od frontu. Restauracja świątyni była podejmowana w r. 1972 i 1996. Kościół od XVI w. jest szczególnym miejscem kultu św. Jacka Odrowąża. Jest to świątynia orientowana, trójnawowa, bazylikowa, zbudowana z kamienia.

MAPA DOJAZDU: